Pogoda dla puchaczy - spotkanie autorskie on-line z Marcinem Koziołem
Wczoraj z okazji Światowego Dnia Ziemi najmłodsi ustczanie wzięli udział w wyjątkowych warsztatach z autorem książek dla dzieci Marcinem Koziołem. W przedszkolach było gwarnie i wesoło, bo zawitała tam "Pogoda dla puchaczy".
Wydarzenia odbyły się w ramach projektu "Biblioteka - Naturalnie!" dofinansowanego przez Fundację ORLEN - program "Moje miejsce na Ziemi".
Czy tu mieszka poeta...? Poezje zebrane Leszka Bakuły
„[...]Ten poeta! Ten świat – pudełko
do którego życie dorabia
wieko z desek sosen jesionów
w mrówkach liter liszkach wyrazów
co dostały skrzydeł od słońca
i zawisły w igieł promieniach
zbyt wysoko by do nich dożyć”
(Z tomu „Leluje”)
Dzięki uprzejmości Autorów i Pana Waldemara Sypiańskiego nasza Biblioteka wzbogaciła się o tom poezji zebranych Leszka Bakuły pod redakcją Bogusława Leszka Bakuły i Jolanty Sypiańskiej. Publikacja „Czy tu mieszka Poeta…?” zawiera wiersze zebrane, także dotychczas niepublikowane, ilustracje oraz przedmowę autorstwa syna Poety – Bogusława. Jest księgą pamiątkową z okazji 90. rocznicy urodzin przypadającej na 2020 rok. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z cennym zbiorem twórczości wspaniałego autora, z garścią interesujących faktów i wspomnień, będących dowodem na to, że Poeta – wciąż mieszka w Ustce...
EKO KONKURS
Zapraszamy do udziału w konkursie EKO PLAKAT. Możemy pomagać planecie małymi krokami, edukując siebie i innych. Działajmy od najmłodszych lat.
10 najczęściej popełnianych błędów przy segregowaniu śmieci - webinarium
Na spotkaniu porozmawiamy o najczęstszych błędach przy segregowaniu odpadów. Jeśli przejmujesz się stanem środowiska, nie jest Ci obojętna jakość życia w najbliżej okolicy i chcesz działać - to doskonały początek!
"Zarówno w Polsce, jak i na świecie mamy ogromny problem z odpadami. Z roku na rok produkujemy ich coraz więcej! Więcej też będziemy za nie płacić. Śmieci pojawiają się w miejscach do tego niepowołanych, zaburzając działanie całych ekosystemów. I tak, to mogą być też nasze śmieci. Mając świadomość krytycznej sytuacji nie mogę wobec niej przejść obojętnie, dlatego edukuję i motywuję do podejmowania działań!" zaznacza prowadząca webinarium Katarzyna Wągrowska.
Katarzyna Wągrowska - autorka pierwszej w Polsce książki o zero waste pt. "Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej!" oraz bloga https://www.ograniczamsie.com/, entuzjastka minimalizmu i ruchu zero waste.
Spotkanie będzie prowadzone na żywo na kanale Biblioteki Miejskiej w Ustce na platformie YouTube link do kanału
Nagranie webinarium dostępne będzie również po spotkaniu
Zapraszamy serdecznie
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Biblioteka - Naturalnie! dofinansowanego przez Fundację ORLEN w ramach programu "Moje miejsce na Ziemi".
Niezbędnik zero waste
Nawet jeśli na początku nie będziemy mistrzami bezodpadowego stylu życia, możemy postarać się ograniczyć śmieci. Podczas spotkania dowiecie się, czym (ekologicznym!) zastąpić popularne gąbki do mycia naczyń, w jaki sposób wykonać woreczki na zakupy bez szycia, jak zrobić proste środki do sprzątania i odświeżania mieszkania bez mocnych detergentów w składzie. Poznamy różne less waste'owe przydasie, które pomagają unikać jednorazówek i plastiku w łazience, w kuchni, w pracy, na co dzień i od święta.
Prowadząca:
Julia Wizowska - propagatorka idei less waste, autorka książki "Nie śmieci", bloga https://www.nanowosmieci.pl/ i podcastu "Co w tym koszu". Edukuje na temat ograniczania, segregowania i przerabiania odpadów. Opowiada, co dzieje się z nimi po tym, jak wyrzucimy do kosza. Ma w mieszkaniu kompostownik z 500 dżdżownicami, które dzielnie przetwarzają bio.
Spotkanie będzie prowadzone z wykorzystaniem aplikacji Zoom - prosimy o jej wcześniejsze zainstalowanie. Link do spotkania podamy 2 dni przed webinarium.
Nagranie webinarium będzie również dostępne m. in. na naszym Facebooku.
Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu "Biblioteka - Naturalnie!", dofinansowanego przez Fundację ORLEN (program "Moje miejsce na Ziemi") i Urząd Miasta Ustka