logotyp projektu Ksiazka na Widelcu

To projekt na rzecz seniorów. W programie znajdą się spotkania autorskie z Łukaszem Modelskim i Witoldem Szabłowskim, Biesiada Literacka - quiz literacko-filmowo-kulinarny podczas obchodów Dnia Osób Starszych, Opowieść o Piwie Pomorskim - wycieczka do Swołowa. Kanwą wszystkich działań będzie kuchnia/kulinaria. Jedzenie kojarzy się z przyjemnością życia - chcemy w odbiorcach projektu wywołać takie właśnie uczucia. Ponadto pokażemy, że kuchnia przeplata się z takimi naukami jak socjologia, nauki polityczne, religia, historia, geografia i oczywiście medycyna. Będzie to zatem okazja do zweryfikowania przez seniorów swojej wiedzy, a przede wszystkim podzielenia się i wykazania własnym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego i Urzędu Miasta Ustka.

Logo MKiDN

Ludzie i wydarzenia

Łukasz Modelski

Lukasz Modelski source: https://culture.pl/pl/artykul/kawiarnie-bez-nazwy-i-adresu-rozmowa-z-lukaszem-modelskim-wywiad

Z wykształcenia historyk sztuki i kultury średniowiecza, z zawodu dziennikarz. Lubi jeść i pić, zdarza się, że czyni to zawodowo. Pisuje felietony do "Czasu Wina", prowadzi literacko-kulinarną "Drogę przez mąkę" w radiowej Dwójce i rozmawia z szefami kuchni na świecie. Autor książek: "Dziewczyny wojenne", "Fotobiografia PRL", "Piąty smak", "Rozmowy przy jedzeniu", "Mała historia kuchni. Dzieje się je", "Kuchnia na plebani", "Droga przez mąkę czyli literatura dla kucharek".

Witold Szabłowski

Witold Szablowski source: https://culture.pl/pl/tworca/witold-szablowski

Reporter i scenarzysta, jego książki wydawane są na czterech kontynentach. Zbiór reportaży o Turcji pt. "Zabójca z miasta moreli" (2010) uznano za jedną z najważniejszych książek opublikowanych w USA w 2013 roku. "Tańczące niedźwiedzie" zostały nazwane przez amerykańskich krytyków perłą, a Szabłowki mistrzem opowieści. Reportaż "Jak nakarmić dyktatora" (W.A.B. 2019) wydał największy światowy wydawca - Penguin Random House. Prawa do serialu na jego podstawie sprzedano do Hollywood. Książka została także uhonorowana prestiżową Nagrodą Gourmand World Cookbook Award dla najlepszych tytułów kulinarnych na świecie. Autor książki "Rosja od kuchni: jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem" (2021).

Biesiada Literacka - quiz literacko-filmowo-kulinarny

https://muzeum.swolowo.pl/edukacja/

5 października wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Ośrodkiem Sportu i Rozwoju zorganizujemy imprezę dla ustekich seniorów na terenie OSiR. W ofercie przygotowanej przez Bibliotekę znajdzie się uwielbiane przez seniorów bingo, ale również quiz literacko-filmowo-kulinarny. Zwycięzcy potyczek otrzymają drobne upominki związane z kuchnią i kulinariami.

Chmiel i słód zachowaj Boże – opowieść o piwie pomorskim

https://muzeum.swolowo.pl/edukacja/

Pojedziemy z seniorami na wycieczkę do Swołowa. W Swołowie tradycja warzenia piwa trwała do 1945 r. Uczestnicy poznają historię browarnictwa wiejskiego na Pomorzu, a także początki i rozwój browarnictwa przemysłowego w Słupsku. Prześledzone zostaną przepisy na wiejskie piwo oraz sposoby jego wytwarzania. Całości spotkania towarzyszyć będą materiały multimedialne poświęcone piwu na Pomorzu Środkowym i – specjalna atrakcja – degustacja piwa wytwarzanego domowym sposobem w oparciu o stary przepis ze Swołowa.
źródło: https://muzeum.swolowo.pl/edukacja/