Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przeniosło nas do gorącego, tętniącego życiem Neapolu lat 50.
W takiej scenerii rozgrywa się powieść Eleny Ferrante „Genialna przyjaciółka”, książki która okazała się międzynarodową sensacją literacką.
Czy historia przyjaźni dwóch niezwykłych dziewcząt rzeczywiście zasługuje na taką ocenę? Zdaniem naszych Pań - TAK.
Znajomość ludzkiej psychiki, przenikliwość w opisywaniu świata, niezwykle barwny język - to stanowi o sile prozy Ferrante.
Z pewnością sięgniemy po następne tomy historii Eleny i Lili.
Serdecznie zapraszamy do dołączenia chętne osoby do naszej grupy.
Pozdrawiamy: Weronika Głowacka, Monika Ogrodnik

Dwie książki, pierwsza Eleny Ferrante Genialna przyjaciółka, druga Zbieranie kości Jesmyn Ward i 3 kamienie z namalowanym napisem DKK Zdjęcie 10 siedzących pań w czasie czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

Kolejne spotkanie DKK on-line za nami.
14 kwietnia tematem naszych rozmów był „Buszujący w zbożu” J. D. Salingera. Książka, która w latach 50- tych wywołała wiele kontrowersji, a nawet w niektórych szkołach była zakazana.
Czy dzisiaj nadal wzbudza kontrowersje? Szokuje? Tu Panie były zgodne, że współczesna literatura posunęła się o wiele dalej w poruszaniu drażliwej tematyki. Niemniej młodzieńczy bunt, rozterki dorastania towarzyszą każdemu pokoleniu niezależnie od epoki. Zgodnie stwierdziłyśmy, że powieść wytrzymała próbę czasu i jest godna polecenia wszystkim tym, którzy lubią dobrą literaturę.

W maju zamiast tradycyjnego spotkania zapraszamy na cykl webinarów poświęconych stylowi życia zero waste, odbywających się w ramach Tygodnia Bibliotek oraz projektu Biblioteka - Naturalnie!:
10 maja (poniedziałek) godz. 18:00- „10 najczęściej popełnianych błędów przy segregowaniu śmieci”. Prowadząca- Kasia Wągrowska
12 maja (środa) godz. 18:00- „Niezbędnik zero waste”. Prowadząca Julia Wizowska
14 maja (piątek)- „Długie i drugie życie ubrań”. Prowadzi Julia Wizowska

Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej grupy.

Pozdrawiamy
Weronika Głowacka, Monika Ogrodnik

Zdjecia z kwietniowego spotkania DKK Zdjecia z kwietniowego spotkania DKK

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

24 lutego przeniosłyśmy się w czasie do XVI wiecznego Stambułu. Stało się to za sprawą rewelacyjnej książki pt.: „Uczeń architekta” autorstwa Elif Shafak.
Pozycja ta koncentruje się na osobie mistrza Sinana- nadwornego architekta Sulejmana Wspaniałego. Jest to postać autentyczna, która w Europie jest mało znana, a posiada wielkie sukcesy. Sinan przyjmuje pod swoje skrzydła młodego kornaka- Dżahana i szkoli go na architekta. Poznajemy koloryt Stambułu, oddany z niesamowitą pieczołowitością, poznajemy dworskie intrygi oraz niesamowitą miłość młodego chłopca do słonia, który okazał się bardzo mądrym zwierzęciem.

Zgodnie z Paniami stwierdziłyśmy, że chętnie wybrałybyśmy się do Stambułu, aby poznać to piękne miasto i aby móc podziwiać przepiękne budowle Sinana na własne oczy.

Następne spotkanie odbędzie się 10 marca. Rozmawiać będziemy o książce Zoe FitzGerald Carter pt.:” Niedoskonałe zakończenie”.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia chętne osoby do naszej grupy.

Pozdrawiamy
Weronika Głowacka, Monika Ogrodnik

Zdjecia z lutowego spotkania DKK Zdjecia z lutowego spotkania DKK Zdjecia z lutowego spotkania DKK

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

20 stycznia po raz pierwszy w nowym roku odbyło się (niestety nadal on-line) spotkanie DKK.

Tym razem przyszło się nam zmierzyć z twórczością naszej noblistki- Olgi Tokarczuk. Jako reprezentatywną powieść wybrałyśmy „Dom dzienny, dom nocny”.

Książka magiczna, z pogranicza jawy i snu. To zbiór szkiców luźno powiązanych motywem domu, do którego wprowadza się para głównych bohaterów. Książka urzekła nas niesamowitym klimatem, językiem, niezwykłą wrażliwością autorki na otaczającą nas rzeczywistość. Tylko u Olgi Tokarczuk prozaiczne łuskanie groszki jawi się czynnością magiczną- o czym donoszą zachwycone lekturą klubowiczki.

Następne spotkanie odbędzie się 24 lutego. Rozmawiać będziemy o książce Elif Shafak pt.:” Uczeń architekta”.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia chętne osoby do naszej grupy. Pozdrawiamy

Weronika Głowacka

Monika Ogrodnik

mkwc mkwc

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

Po raz kolejny spotkałyśmy się w nietypowych okolicznościach- mianowicie on-line.

Dyskutowałyśmy o książce Jojo Moyes „ Światło w środku nocy”. Książka przybliża nam mało znany fakt istnienia w Ameryce tzw. bibliotek konnych. Funkcjonowały one w latach 1935-1943 jako jeden z elementów Nowego Ładu prezydenta Franklina Delano Roosevelta. Funkcjonowanie tych bibliotek polegało na tym, że kobiety na mułach lub koniach dostarczały książki i czasopisma ludziom zamieszkałym w Appalachach. Często w trudno dostępnych miejscach. Książka opowiada właśnie o piątce takich bibliotekarek i początkach funkcjonowania biblioteki konnej, która powstała w małym górniczym miasteczku Baileyville. Każda z kobiet nosi ze sobą inny bagaż doświadczeń, a dzięki tej pracy zmienia się ich podejście do życia oraz życie mieszkańców miasteczka. Zgodnie z Paniami stwierdziłyśmy, że dawno nie czytałyśmy tak dobrej książki. Autorka porusza trudne tematy w sposób łatwy, jednak mimo wszystko nie spłycając tych tematów. Jest to książka o przepięknej kobiecej przyjaźni zdolnej pokonać przysłowiowe góry oraz ukazuje ona jak mogą się zmienić kobiety gdy tylko poczują swoją siłę. Jest to też książka o sile słowa pisanego, którym jest książka. O tym jak może się zmienić życie ludzi pod wpływem lektury.

Następne spotkanie odbędzie się 20 stycznia. Rozmawiać będziemy o książce Olgi Tokarczuk „ Dom dzienny, dom nocny”.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia chętne osoby do naszej grupy.

Pozdrawiamy

Weronika Głowacka

Monika Ogrodnik

mkwc