logotyp projektu Zasluchani zaczytani

Ogólna koncepcja projektu polega na organizacji 5 spotkań autorskich z piszącymi ludźmi muzyki i piosenki oraz cyklu 10 warsztatów dotyczących współpracy. Działania te skierowane będą w większości do dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 18 lat, dorosłych pracujących i seniorów 60+.
Motyw przewodni projektu to muzyka.
Dlaczego takie połączenie?
Muzyka, tak jak literatura, pozwala tworzyć niepowtarzalny świat przeżyć i wzruszeń, które ubogacają nasze życie. Obie pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny, rozwijają wyobraźnię, mają ogromny wpływ na pamięć i na twórczą wyobraźnię. Obie rozwijają walory poznawcze, takie jak spostrzegawczość i czujność. Obie wpływają na odczuwanie piękna i właściwe emocje - radość smutek czy wzruszenie. Połączenie tych dwóch sztuk zintensyfikuje te doznania.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego i Urzędu Miasta Ustka.

Logo MKiDN

Ludzie i wydarzenia

Stanisława Celińska

Stanislawa Celinska source: https://stanislawacelinska.pl/

Aktorka teatralna i filmowa, współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, wokalistka, autorka tekstów piosenek, absolwentka PWST w Warszawie. Stworzyła różnorodne postaci, dramatyczne i komediowe, pierwszo i drugoplanowe, epizodyczne, ale zawsze pełne emocji, przykuwające uwagę widzów i długo pamiętane. Od 2012 roku regularnie nagrywa płyty (Nowa Warszawa, Atramentowa..., Malinowa..., Jesienna...) i występuje na koncertach.

Tomasz Bajerski

Tomasz Bajerski source: https://www.polmic.pl/index.php?option=com_mwosoby&id=1096&litera=0&view=czlowiek&Itemid=4&lang=pl

Kompozytor, pianista. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Jest autorem muzyki do około stu spektakli teatralnych, w tym musicali dedykowanych dzieciom i młodzieży, takich jak "Mały Książę", "Pinokio", "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Tajemniczy ogród", "Król Maciuś Pierwszy" czy "Alicja w krainie czarów". Za swoje aranżacje muzyczne otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. na Festiwalu Teatrów Północnych w Toruniu). Od 40 lat współpracuje ze Stanisławą Celińską.

Gość niespodzianka

tajemnicza postać

na razie pozostanie tajemnicą

Anna Czerwińska-Rydel

Anna Czerwinska-Rydel source: https://www.facebook.com/p/Anna-Czerwi%C5%84ska-Rydel-autorka-100063689886741/

Muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o muzykach: "Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie", "Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim", "W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim".
Współtwórczyni portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl, który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Izabella Klebańska

Izabella Klebańska source: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/tworcy/autorzy/izabella-klebanska

Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Autorka scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, takich jak "Tut turu" i "Piosenkarnia" emitowanych przez TVP. Pisze również scenariusze teledysków muzycznych. W 2001 otrzymała statuetkę Yacha za najlepszy scenariusz roku do piosenki pt. "Rowerek" w wykonaniu Pawła Kukiza i zespołu Piersi. Popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle wesoły i przystępny sposób.

Andrzej Marek Grabowski

Andrzej Marek Grabowski source: https://www.granice.pl/publicystyka/andrzej-marek-grabowski-wywiad/2110/1

Autor telewizyjnych programów dla dzieci, książek, scenariuszy filmowych oraz ponad 500 piosenek, między innymi "Kulfon, co z ciebie wyrośnie?", "Witaminki" czy "Kropelka złotych marzeń". Współzałożyciel (wraz z Ewą Chotomską) dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego "Fasolki". Andrzej Grabowski był również twórcą, redaktorem naczelnym i producentem miesięcznika dla dzieci "Ciuchcia" (1994-2000). Jego książki "Zenek i mrówki" oraz "Wojna na Pięknym Brzegu" zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, a "Dziewczyna ze srebrnym zębem" otrzymałą wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego

Współpraca się opłaca - warsztaty dla dzieci i młodzieży

instrumenty muzyczne bum bum rurki

Na warsztaty wzmacniające współpracę w grupie zostaną zaproszeni uczniowie klas 5-8. Zajęcia odbywać się będą według specjalnego scenariusza z wykorzystaniem gry planszowej "Fits Travel". Następnie uczniowie wezmą udział w muzycznej zabawie Bum Bum Rurkami. Jest to zestaw rurek różnej długości, których kolorystyka odpowiada określonym dźwiękom. Granie polega na uderzaniu nimi o kolano czy wnętrze dłoni - kolorowe rurki wydobędą określone, harmonijne dźwięki. Dzieci i młodzież wykonają na tym instrumencie polskie i zagraniczne utwory pod kierownictwem komputerowego dyrygenta ilustrującego spadające rurki na ekranie. Wspólna gra to zespołowe działanie, którego celem jest jak najlepsze wykonanie znanego utworu.