Projekt realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki 2017.
Celem projektu jest wzmocnienie znaczenia biblioteki w kulturotwórczej roli w mieście, wprowadzenie nowych usług do jej działalności, a przez to zachęcenie młodzieży do częstszego sięgania po książkę, wskazanie, że biblioteka jest miejscem, które nie powinno kojarzyć się tylko z wypożyczaniem książek i bezwzględną ciszą oraz aktywizacja lokalnej społeczności wokół biblioteki.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Wszystkie zadania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Ustka.
Patronat medialny nad projektem objęło Radio Koszalin,Goniec Ustecki i Głos Pomorza.
Ludzie i wydarzenia
Warsztaty malarskie
W ramach projektu "#Młodzi Czytają"
w partnerstwie z Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku
dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Ustka
zapraszamy młodzież w wieku 13-18 lat na bezpłatne warsztaty malarskie
"Pędzlem przez książki"
prowadzone przez malarkę Panią Krystynę Czucha
Warsztaty odbywać się będą w każdy kwietniowy piątek w godz. 16.00-18.00 w Czytelni dla Dorosłych
Zapisy przyjmujemy od 20 marca w godzinach otwarcia biblioteki
tel: 598 142 253, 502 028 942
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
oraz osobiście w Bibliotece Miejskiej ul. Kopernika 22
Istnieje możliwość dołączenia w trakcie trwania warsztatów
Zapewniamy wszystkie materiały
Zapraszamy!
Don Kichote - kino manualne
Zapraszamy na spotkanie z nietypową prezentacją klasyki literatury! "Don Kichot" Adama Walnego to autorski pomysł poruszenia obrazu strumieniami wydychanego powietrza przy jednoczesnym przewijaniu obrazu. Za pomocą skonstruowanej przez siebie maszyny autor ożywia odręcznie namalowane obrazy, które mkną przez ekran, jak w starym kinie. Adam Walny w swej historii zaczerpniętej z Cervantesa ("Don Kichot" to jeden z pierwszych obrazów w literaturze ze szczególnym udziałem wiatru - walka z wiatrakami) miesza porządki ducha i materii, mądrości i głupoty, przaśnego humoru i wybujałej metafizyki. Oryginalny kształt widowiska, jego walory plastyczne i slapstikowy komizm rodem z kina niemego oczaruje publiczność. Wstęp wolny.
Spektakl realizowany jest w ramach projektu Biblioteki Miejskiej w Ustce i Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pn. #MłodziCzytają, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Ustka.
Krystyna Czucha
Słuchaczka Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prowadząca sekcję malarską. Z zawodu jest technikiem budowlanym, o zamiłowaniu do architektury i wystroju wnętrz. Samodzielne malarstwo sztalugowe zaczęła uprawiać w roku 1980. Jej techniką jest olej, a ulubiona tematyka to kwiaty, architektura, pejzaż i konie. Uczestniczy w licznych wystawach i plenerach malarskich. Jest wyróżniana na przeglądach i konkursach plastyki amatorskiej. Od 1982 roku jest członkiem Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. profesora Mariana Mokwy w Gdańsku, a potem kolejno Klubu Plastyka w Słupsku i Ustce. Od 2013 roku oprócz malarstwa zajmuje się witrażem i jest to jej nowa pasja. W 2014 roku uzyskała stypendium Starosty Słupskiego przeznaczone na wykonanie witraży i zorganizowanie ich ekspozycji w kilku miejscowościach powiatu słupskiego.
Jakub Ćwiek
Pisarz, publicysta i konferansjer, działacz fandomu. Charakterystyczną cechą twórczości Jakuba Ćwieka są liczne nawiązania do popkultury: książek, filmów, seriali, utworów muzycznych czy rozmaitych mitologii. 24 grudnia 2015 roku miała miejsce premiera „Bangarang Magazine”, miesięcznika wydawanego przez Jakuba Ćwieka, zawierającego premierowe opowiadania oraz warsztaty pisarskie.
Władysława Graniak
Zastępca prezesa Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i koordynator sekcji rękodzieła. Zawodowo związana z turystyką i hotelarstwem. Mama trójki cenionych artystów plastyków. Jej pasją jest rękodzieło techniki tradycyjne np. szydełkowanie, jak również najnowsze trendy: soutache, decoupage, quilling, frywolitki. Osoba bardzo cierpliwa i "kochana babcia", która zdobędzie sympatię młodych ludzi.
Aneta Jadowska
Pisarka fantasy, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aneta Jadowska nie lubi bezczynności i nudy, więc kończąc prace nad heksalogią, już obmyśla kolejne powieści. Czyta wszystko, co jej wpadnie w ręce, uwielbia seriale kryminalne i muzykę rockową. Na studiach polonistycznych wciąż wysłuchiwała, że fantastyka nie jest poważną literaturą i że nie powinna marnować na nią talentu.
Barbara Kosmowska
Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Pisarka jest laureatką pierwszej nagrody w konkursie na "Dziennik polskiej Bridget Jones" za "Teren prywatny". Jej powieść dla nastolatek "Buba" wygrała konkurs "Uwierz w siłę wyobraźni" i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY. "Pozłacana rybka" dostała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a "Kolorowy szalik" nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2015 roku otrzymała statuetkę "Guliwer w krainie liliputów" - nagrodę przyznawaną przez czasopismo "Guliwer" za całokształt twórczości.
Ewa Nowak
Polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Autorka współpracuje z pismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”, „Trzynastka”, „Sens”. W swoim dorobku Ewa Nowak ma ponad trzydzieści tytułów książek. Autorka w swoich powieściach porusza tematy bliskie młodemu czytelnikowi: trudne wybory, pokonywanie własnych słabości, konieczność świadomego podejmowania walki o to, na czym człowiekowi najbardziej zależy, naturalne trudności w odróżnieniu dobra i zła, konsekwencje krótkowzroczności i bezmyślności, uwikłanie w niejednoznaczne sytuacje rodzinne, słabość psychiczna lub kalectwo ciała. Pisarka otrzymała wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. W 2009 roku powieść "Bardzo biała wrona" otrzymała tytuł Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatury młodzieżowa. W 2016 r. ukazały się "Sekretnik" i "Błahostka i kamyk".
Dariusz Rekosz
Pisarz i animator kultury. Z wykształcenia informatyk, specjalista ds. turystyki i ekonomista. Autor serii książek detektywistycznych, pisanych z myślą o młodych czytelnikach, słuchowisk radiowych oraz scenariuszy filmowych. Był animatorem kultury w Muzeum Hansa Klossa, prowadził imprezy masowe między innymi na Kopcu Kościuszki w Krakowie oraz w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Honorowy Ambasador Literatury Dla Dzieci i Młodzieży, Kampanii Mama, Tata ... Myself? Otrzymał dwukrotnie (2010 i 2015) nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, przyznanej przez Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.
Walny-Teatr
Walny-Teatr powstał w roku 1999 z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Misterium Narodzenia, Dziadek, Hamlet, Don Kichote, Opus Hamlet, Szekspir - made in Poland czy Przygody Kropli Wody z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród.
Teatr gościł na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą (LItwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Dania, Węgry, Czechy, Włochy, Niemcy). W roku 2009 zaadaptował "Przygody Munchhausena" Gottfrieda Augusta Bürgera i wyreżyserował cieszące się dużym powodzeniem "Przygody barona Munchausena" w łódzkim Teatrze Nowym. W 2012 roku otwierał spektaklem Opus Hamlet, scenę lalkową na zamku Kronborg w Danii. Od 2004 roku organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal Święto Głupców. Jest autorem programów edukacyjnych (Lekcje z lalki) i terapeutycznych (Lalka z duszą). Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, był terapeutą na plenerach twórców niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie NIKE.
Michał Zawadka
Autor książek dla dzieci i młodzieży, założyciel wydawnictwa Mind and Dream, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, Mistrz Polski Przemówień Publicznych, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz polonistyki na kierunku Słowo na Ekranie, w Mowie i na Piśmie. W 2013 r. nominowany do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa Polskiej Sekcji IBBY, autor i twórca programów warsztatowych dla dzieci i młodzieży, aktor, konferansjer, lektor, copywriter.