Radość z Czytania

logotyp projektu Zasluchani zaczytani

Książki źródłem zbiorowej śmiechoterapii? Tak! Wychodzimy naprzeciw smutkom, kryzysom, lękom i stresom. Na spotkaniach w Bibliotece promować będziemy twórczość polskich pisarzy. Dowiemy się „jak się starzeć bez godności”, jak ważny jest dystans wobec problemów. Daniel Odija pokaże młodzieży, że Szymborska też tworzyła memy, tylko papierowe i zachęci nastolatków do podjęcia pierwszych literackich kroków. Nie zabraknie zabawy i rozrywki, ale też refleksyjnych rozmów i zadumy.
Radością płynącą z książek i pogodą ducha ich twórców zarazimy młodzież, dorosłych i seniorów.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego i Urzędu Miasta Ustka.

Logo MKiDN

Ludzie i wydarzenia

Maria Pakulnis

Maria Pakulnis

Aktorka filmowa, teatralna, telewizyjna. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
Współpracowała z najważniejszymi reżyserami: T. Konwickim („Dolina Issy), K. Kieślowskim („Bez końca”, „Dekalog III”), J. Zaorskim („Jezioro Bodeńskie), A. Domalikiem („Zygfryd), M. Gronowskim („Weryfikacja”).
Stworzyła całą galerię kobiecych postaci, choć najczęściej jest obsadzana w rolach atrakcyjnych, pewnych siebie i silnych kobiet. Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju. Niedawno wróciła na duży ekran, odnosząc ogromny sukces. Za drugoplanową rolę w „Johnnym” otrzymała Złotego Orła, najbardziej prestiżową nagrodę filmową w Polsce.

Magdalena Grzebałkowska

Magdalena Grzebałkowska

Jedna z najlepszych polskich autorek reportażu. Wielokrotnie nagradzana autorka bestsellerowych książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", "Beksińscy. Portret podwójny", "1945. Wojna i pokój", "Komeda. Osobiste życie jazzu" oraz "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia", „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”.

Ewa Winnicka

Ewa Winnicka

Dziennikarka i reporterka. Jest autorką książek "Londyńczycy", "Angole", "Nowy Jork zbuntowany", "Milionerka", "Był sobie chłopczyk" oraz "Greenpoint". Jej teksty można znaleźć w tygodniku „Polityka” i „Dużym Formacie”, cotygodniowym dodatku do "Gazety Wyborczej". Publikowała także w „Tygodniku Powszechnym” i włoskim „Internazionale”. Za teksty o tematyce społecznej została dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press.

Monika Sobień-Górska

Monika Sobień-Górska

Dziennikarka, scenarzystka, pisarka. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwa w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autorka książek: „Wybrałem życie”, „Jak zostałem Prezesem”, „Ukrainki. Co myślą o Polakach, u których pracują”, „Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze”, „Jak porzucić miliardera i …przeżyć”, „Imperium Lewandowska".

Robert Górski

Robert Górski

Jeden z najpopularniejszych satyryków w Polsce, założyciel i lider „Kabaretu Moralnego Niepokoju”. Wielokrotnie nagradzany autor skeczów, piosenek, tekstów satyrycznych i sztuk teatralnych. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
Pomysłodawca, scenarzysta i główny aktor kultowego serialu „Ucho Prezesa”. Współautor publikacji: „Zeszyt w trzy linie”, „Jak zostałem premierem” i „Jak zostałem Prezesem”.

Artur Barciś

Artur Barciś

Aktor filmowy, dubbingowy, teatralny i telewizyjny, reżyser oraz scenarzysta. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera. Występował na deskach Teatru na Targówku i Teatru Narodowego. Od 1984 roku związany jest z Teatrem Ateneum w Warszawie. Występował w „Dekalogu” Kieślowskiego, pracował z Adamem Hanuszkiewiczem („Pan Tadeusz” wystawiany na deskach Teatru Narodowego), z Jerzym Hoffmanem (film „Znachor”), Andrzejem Marczewskim (film „Ucieczka z kina Wolność”) czy Waldemarem Krzystkiem (film „Ostatni prom”).
Popularność zyskał dzięki występom w programie Okienko Pankracego przeznaczonym dla młodych widzów. Pod koniec lat 90. zyskał sympatię telewidzów dzięki roli Tadeusza Norka w serialu telewizyjnym "Miodowe lata", a w latach 2006–2016 z przerwami grał Arkadiusza Czerepacha, głównego asystenta Pawła Kozioła (w tej roli Cezary Żak) w serialu "Ranczo".

Michał Koterski

Michał Koterski

Na wielkim ekranie debiutował w 1999 roku rolą Sylwusia, syna Adama Miauczyńskiego, w filmie Marka Koterskiego "Ajlawju". Zagrał tę postać jeszcze w dwóch filmach: "Dzień świra" (2002) i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006). Znany również z ról w "7 uczuciach" i "Gierku". W latach 2012–2016 był felietonistą w porannej „Antyliście” w rozgłośni Antyradia. Prowadził talk-show Polsatu Misiek Koterski Show. W 2023 roku premierę miała jego książka biograficzna.

Daniel Odija

Daniel Odija

Prozaik, poeta, scenarzysta komiksowy, autor słuchowisk, sztuk teatralnych, animator kultury. Autor zbiorów opowiadań "Szklana huta" (2005), "Przezroczyste głowy" (2018) oraz powieści "Ulica" (2001), "Tartak" (2005), "Niech to nie będzie sen" (2008), "Kronika umarłych" (2010), "Pusty przelot" (2021). Jest też autorem tomu poezji, pt. "ale" (2024). We współpracy z rysownikiem Wojciechem Stefańcem tworzy 4-tomowy cykl komiksowy, pt. "Bardo". Za swoją twórczość Odija był wielokrotnie nagradzany. Dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike. Jego proza została przetłumaczona na kilkanaście języków.