Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/warto_zobaczyc/dom_chleba/4.jpg'

6.jpgSą miejsca, które trzeba zobaczyć. W Ustce jest to prywatne Muzeum Piekarstwa i Cukiernictwa. Zapraszamy do nas nie tylko osoby interesujące się historią piekarstwa i cukiernictwa, ale także wszystkich ciekawych jak obecnie powstaje chleb, a jak robiono go kiedyś.

Muzeum, którego założycielem i zarazem właścicielem jest Eugeniusz Brzóska – miejscowy piekarz i cukiernik, działa już od 18 kwietnia 1998 roku.

2.jpg

To jedyne na Pomorzu i jedno z pierwszych tego typu muzeów w naszym kraju. Osoby, które je odwiedzą zapoznają się z całym procesem wytwarzania chleba (prezentacja multimedialna) nie tylko obecnie, ale przede wszystkim dawniej, kiedy wyrabiano go bez tak nowoczesnych i wydajnych maszyn i urządzeń, jakimi obecnie dysponują piekarnie i cukiernie.

 

3.jpgSzczególnie warto zwrócić uwagę na stół do przerabiania ciasta piernikowego, stępy, a także lodówkę która, działała bez użycia prądu. W muzeum można dowiedzieć się także w jaki sposób produkowane były sękacze, jak odważano potrzebne do produkcji surowce, jak wyglądały miesiarki do ciast, czy urządzenia do produkcji lodów. A to tylko mała część zgromadzonych tam eksponatów.

1.jpgSwoją siedzibę Muzeum Chleba ma przy głównej ulicy miasta – Marynarki Polskiej 49 obok budynku poczty.

Chętni do odwiedzenia, proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem telefonu (59) 814-48-40, w celu ustalenia terminu zwiedzania muzeum.

(tekst na podst. folderu)

7.jpg 4.jpg 5.jpg