Nieugięty z Westerplatte - Franciszek Dąbrowski. Usteckie ślady bohatera
Celem projektu jest upamiętnienie losów komandora Franciszka Dąbrowskiego - bohatera obrony Westerplatte we wrześniu 1939 roku, który po ogłoszeniu kapitulacji Westerplatte szedł do niewoli na czele swoich żołnierzy. Po powrocie z obozów jenieckich powrócił do Polski, by osiedlić się w Ustce, gdzie - jako pierwszy komendant - budował polską jednostkę wojskową. Poprzez realizację projektu - nagranie filmu o bohaterze II wojny światowej, związanego z Ustką, rozbudzimy w młodzieży głód wiedzy historycznej, dotyczącej Ustki na tle historii całego kraju. Przypomnimy postać komandora Franciszka Dąbrowskiego, "odkłamiemy" wiersz K.I. Gałczyńskiego, którego na pamięć uczą się pokolenia, utrwalającego w świadomości Polaków, że obrońcy "prosto do nieba czwórkami szli". Zaświadczymy, że nie wszyscy zginęli, a żyli i pracowali jeszcze długo po wojnie. Dodatkowym atutem projektu jest wizyta studyjna w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Lędowie, której celem będzie zapoznanie się z zasobami Izby Pamięci. Ponadto młodzież obejrzy monodram i uczestniczyć będzie w warsztatach Fundacji Banina pt.: "Kolorowa czyli biało-czerwona", dotyczących patriotyzmu. Zaproponujemy młodzieży atrakcyjne warsztaty - niezbędne do realizacji filmu.
- Warsztat historyczny obejmować będzie: przekrojową wiedzę na temat historii Polski okresu międzywojennego; życiorysu Dąbrowskiego w kontekście jego służby w latach międzywojennych oraz jego udziału w obronie Westerplatte. Zajęcia uzupełni wywiad nagrany przez p. Marcina Barnowskiego z p. Cyniakiem - ustczaninem, służącym pod dowództwem komandora.
Prowadzący - historyk i pasjonat historii naszego miasta - Marcin Barnowski. - Warsztaty dziennikarskie z elementami scenopisarstwa i reżyserii, podczas których omówione zostaną podstawowe gatunki dziennikarskie. Młodzież dowie się jak poprowadzić "śledztwo dziennikarskie" w sprawie wydarzeń minionych lat, pozna techniki wyboru i weryfikacji źródeł historycznych, zapisanych w dokumentach przez świadków wydarzeń. Ponadto będzie ćwiczyć m. in. umiejętność pisania prostych informacji, przeprowadzania i pisania wywiadów, reportaży i fotoreportaży, a także sposobów komponowania i budowy informacji filmowych (jak przygotowanie wstępne do pisania scenariusza i scenopisu filmu dokumentalnego).
Warsztaty poprowadzi Marcin Prusak, doświadczony dziennikarz, który pracował w telewizji oraz realizował filmy dokumentalne. Zajęcia będą dotyczyły umiejętności pisania scenariusza filmu dokumentalnego. - Warsztaty filmowe, podczas których uczestnicy poznają podstawy filmowania, budowania scenariusza oraz "myślenia montażem" podczas realizacji filmu. Dokument wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania do rejestracji materiału, ale także właściwych reakcji na planie, na którym młodzież nie odgrywa ról, a jest niezależnym przewodnikiem po temacie, który chce zobrazować.
Warsztaty poprowadzi Bogusław Matuszkiewicz, doświadczony w pracy z młodzieżą przy realizacji filmu dokumentalnego.
Osoby zaangażowane w realizację projektu (oprócz kadry bibliotekarzy Biblioteki Miejskiej w Ustce):
- Marcin Prusak - koordynator merytoryczny projektu - dziennikarz PR Koszalin; publikował m. in. w miesięczniku "Mówią Wieki", laureat konkursu dla młodych dziennikarzy, mgr filologii polskiej, obecnie na studiach doktoranckich na kierunku historia, stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego na realizację filmu dokumentalnego.
- Marcin Barnowski - historyk, prowadzi warsztaty historyczne. Inicjator stworzenia lokalnego miesięcznika „Za burtą” i dwutygodnika „Na fali”, w których zainicjował publikacje dotyczące historii Ustki i jej okolic. Autor serii książkowej: "Opowieści starej Ustki", "Boskie cygara. Sterowce z Jezierzyc", "Twierdza Ustka. Bunkry i ciekawostki militarne".
- Bogusław Matuszkiewicz – dziennikarz-dokumentalista i filmowiec telewizyjny. Twórca ok. 70 filmów dokumentalnych, historycznych i edukacyjnych (dla Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, skansenów etnograficznych w Klukach i Swołowie). Prowadził warsztaty filmowe i wykonywał filmy z młodzieżą w ramach cyklu projektów "Młodzi na tropach historii" (Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra").
Partnerzy projektu:
- Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
- Ustka na fali - Wydział Promocji Urzędu Miasta oraz Wydział Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu
- Park Historii Twierdza Ustka
- Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Towarzystwo Przyjaciół Ustki
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Ustce
- Kino Delfin
Patroni medialni:
- Głos Pomorza
- Goniec Ustecki
- TV Słupsk
- Radio Koszalin
- www.kurier24.info