#Młodzi Czytaja

Projekt przewiduje organizację szeregu aktywności osnutych wokół idei "zero waste", w oparciu o literaturę i sztukę. Wiodącą rolę będzie pełnić książka – to wokół niej będą koncentrować się przewidziane zadania, nią będą inspirowane.
Motywem przewodnim – zarówno spotkań autorskich, jak i towarzyszących im warsztatów czy imprez w przestrzeni miejskiej będzie idea "zero waste" czyli ochrona zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystywanie i odzyskiwanie dóbr. Działania projektowe doskonale wpiszą się w inicjatywę usteckiej Rady Miasta, na mocy której Ustka ma stać się miastem "bez plastiku", a w ramach której miasto podejmie działania polegające na " podjęciu wszelkich możliwych, koniecznych i prawnie dopuszczalnych działań dążących do wyeliminowania z użycia m.in.: pojemników, naczyń i kubków plastikowych w Urzędzie Miasta Ustka, jednostkach miejskich, jednostkach oświatowych i innych instytucjach zależnych".

Projekt realizowany w programie „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji ORLEN.

Patronat medialny nad projektem objęło Nowa TV SłupskGoniec Ustecki i Kurier24.info.

Wszystkie zadania dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN oraz Urzędu Miasta Ustka.

 

Ludzie i wydarzenia

EKO Piknik z Biblioteką

Nie potrzeba wiele: ot, kamyczek mały, muszelka, ciut piasku – z plaży doskonały!
Aby się uśmiechać – niewiele potrzeba: buziaczek od słońca, czysty błękit nieba!

Pierwszy, spontaniczny EKO Piknik z Biblioteką dostarczył uczestniczkom i uczestnikom wiele radości. Przy opowieściach Kamishibai, wtórze mewich okrzyków (entuzjastycznych, rzecz jasna) rysowaliśmy pod chmurką wakacyjne impresje, dawaliśmy drugie życie znalezionym w bibliotecznych szufladach resztkom, tworząc ekologiczne pamiątki znad morza. Entuzjazmu i kreatywności nie brakowało! Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i życzymy wspaniałych wakacji!

Animacje w ramach realizowanego przez Bibliotekę Miejską w Ustce projektu “Biblioteka – Naturalnie!” organizowaliśmy dzięki dofinansowaniu Fundacji Orlen.

Wszystko uwieczniła Alicja Gołubowska

spotkanie spotkanie spotkanie
spotkanie spotkanie spotkanie
spotkanie spotkanie spotkanie

EKO Piknik z Biblioteką

Drugi EKO Piknik z Biblioteką stał się dowodem na to, że książka w każdej formie - zarówno tradycyjnej, jak i pod postacią papierowego teatru Kamishibai - ma wciąż wielu sympatyków. Dzisiejsze opowieści przyciągnęły liczne grono aktywnych słuchaczek i słuchaczy. Były również rysowanki, zabawy z chustą, każdy z uczestników zajęć otrzymał książkowy prezent. W przestrzeni miejskiej pojawiły się również uwolnione książki oraz "tajemnicze artefakty" świadczące o kreatywności bibliotekarzy. Animacje w ramach realizowanego przez Bibliotekę Miejską w Ustce projektu “Biblioteka – Naturalnie!” organizowaliśmy dzięki dofinansowaniu Fundacji Orlen. Wszystko uwieczniła Alicja Gołubowska

EKO Piknik z Biblioteką EKO Piknik z Biblioteką EKO Piknik z Biblioteką
EKO Piknik z Biblioteką EKO Piknik z Biblioteką EKO Piknik z Biblioteką
EKO Piknik z Biblioteką EKO Piknik z Biblioteką EKO Piknik z Biblioteką
EKO Piknik z Biblioteką EKO Piknik z Biblioteką EKO Piknik z Biblioteką
EKO Piknik z Biblioteką EKO Piknik z Biblioteką EKO Piknik z Biblioteką
  EKO Piknik z Biblioteką

Pogoda dla puchaczy - spotkanie autorskie on-line z Marcinem Koziołem

Wczoraj z okazji Światowego Dnia Ziemi najmłodsi ustczanie wzięli udział w wyjątkowych warsztatach z autorem książek dla dzieci Marcinem Koziołem. W przedszkolach było gwarnie i wesoło, bo zawitała tam "Pogoda dla puchaczy".
Wydarzenia odbyły się w ramach projektu "Biblioteka - Naturalnie!" dofinansowanego przez Fundację ORLEN - program "Moje miejsce na Ziemi".

Marcin Kozioł i dzieci na warsztatach o przyrodzie i pogodzie Pogoda dla puchaczy w ramach projektu Biblioteka-Naturalnie! Marcin Kozioł i dzieci na warsztatach o przyrodzie i pogodzie Pogoda dla puchaczy w ramach projektu Biblioteka-Naturalnie! Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 na warsztatach o przyrodzie i pogodzie Pogoda dla puchaczy w ramach projektu Biblioteka-Naturalnie!
Marcin Kozioł i dzieci na warsztatach o przyrodzie i pogodzie Pogoda dla puchaczy w ramach projektu Biblioteka-Naturalnie! Dzieci na warsztatach on-line o przyrodzie i pogodzie Pogoda dla puchaczy w ramach projektu Biblioteka-Naturalnie! Dzieci na warsztatach on-line o przyrodzie i pogodzie Pogoda dla puchaczy w ramach projektu Biblioteka-Naturalnie!
Praca dzieci z Przedszkola nr 2 Delfinki w Ustce inspirowana warsztatami z Marcinem Koziołem w dniu 22 kwietnia w ramach projektu Biblioteka - Naturalnie! Dzieci z Przedszkola nr 2 Delfinki w Ustce wraz z panią Dyrektor podczas warsztatów Pogoda dla puchaczy z Marcinem Koziołem w ramach projektu Dzieci ze Słonecznikowego Przedszkola w Ustce podczas warsztatów z Marcinem Koziołem w ramach projektu Biblioteka - Naturalnie!
Dzieci ze Słonecznikowego Przedszkola w Ustce podczas warsztatów z Marcinem Koziołem w ramach projektu Biblioteka - Naturalnie! Marcin Kozioł podczas warsztatów on-line Pogoda dla puchaczy w ramach projektu Biblioteka - Naturalnie!

Webinarium Katarzyny Wągrowskiej - 10 częstych błędów w segregacji odpadów - z dnia 10 maja 2021

Webinarium z Julią Wizowską - Niezbędnik zero waste - z dnia 13 maja 2021

Warsztaty kosmetyczne on-line z Katarzyną Wągrowską

Biblioteka? Naturalnie!
My już po warsztatach z Katarzyną Wągrowską - słoiczki zawierają: ekologiczną pastę do mycia, pastę do zębów i dezodorant. Wszystko z naturalnych składników (maksymalnie 4). A jak Wasze efekty? Dzięki za wspólną naukę i zabawę.
Wydarzenia odbyły się w ramach projektu "Biblioteka - Naturalnie!" dofinansowanego przez Fundację ORLEN - program "Moje miejsce na Ziemi".

Zdjęcie miseczki ze składnikami do zrobienia pasty do mycia zębów 3 słoiczki z kosmetykami, wianek i książka pt Zycie zero waste Zdjęcie słoika ze składnikami do zrobienia płynu do czyszczenia
Kobieta trzyma w ręku pusty słoik Kobieta nalewa z dzbanka filtrującego wodę

Webinarium z Julią Wizowską "Długie i drugie życie ubrań"

Tom Justyniarski - spotkania autorskie on-line

Przez ostatnie dwa tygodnie razem z Tomem Justyniarskim, autorem książek dla dzieci, obrońcą zwierząt, inicjatorem wielu akcji mających na celu zwrócenie uwagi na ciężki los porzuconych w schroniskach naszych braci mniejszych, gościliśmy on-line w usteckich szkołach. Towarzyszyła nam śliczna i grzeczna Lusia Justyniarska - mała Chihuahua, uratowana z pseudohodowli.

Pamiętajmy: "ZWIERZĘTA TO NASZA RODZINA",
"ZWIERZĘTA CZUJĄ TAK JAK MY"

Bardzo dziękujemy pracownikom Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr, Szkoła Podstawowa Adventure w Ustce i Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustce za pomoc w organizacji spotkań.
Wydarzenia zostały zrealizowane w ramach projektu pn. "Biblioteka-Naturalnie!, dofinansowanego ze środków Fundacji ORLEN - program Moje miejsce na Ziemi.

Zdjęcie przedstawia 3 uśmiechnięte osoby - usteckich bibliotekarzy, stojących przed komputerem podczas spotkania online z Tomem Justyniarskim Zrzut ekranu ze spotkania Toma Justyniarskiego z uczniami Szkoły Podstawowej Adventure w Ustce Zrzut ekranu ze spotkania Toma Justyniarskiego z uczniami Szkoły Podstawowej Adventure w Ustce
Zrzut ekranu ze spotkania Toma Justyniarskiego z uczniami Szkoły Podstawowej Adventure w Ustce Zdjęcie przedstawia grupę dzieci w klasie szkolnej, które podnoszą ręce w górę podczas spotkania autorskiego on-line z Tomem Justyniarskim Zrzut ekranu ze spotkania Toma Justyniarskiego z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustce

Wykład Sylwii Majcher o kuchni bezresztkowej

Czy wiecie, że 1/3 śmieci, jakie trafiają do naszych domowych koszy do jedzenie?
O tym co zrobić, by ograniczyć te straty i dzięki temu sporo zaoszczędzić opowie Sylwia Majcher. Autorka bestsellerowych książek kulinarnych i edukacyjnych poświęconych niemarnowaniu żywności. Zapraszamy na spotkanie dziś (środa) o 18.00, będzie mnóstwo inspiracji i wskazówek ułatwiających gotowanie bez resztek.