Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

Na wrześniowym spotkaniu DKK próbowałyśmy zmierzyć się z legendą artystyczną czasu PRL-u, czyli historią Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata. A inspiracją do naszej rozmowy była książka Remigiusza Grzeli pt.:” Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną?” Temat ciekawy i wdzięczny bo większość z Pań pamięta tę epokę i choćby kultowy już Kabaret Starszych Panów, w którym to Jędrusik stworzyła niezapomniane kreacje. Co można zarzucić książce? Na pewno brak chronologii, pewien chaos kompozycyjny. Tu Panie były niestety zgodne- książkę trudno się czytało.
Widzimy tę parę poprzez wspomnienia i opinie ludzi im bliskich, współpracowników. Przyjrzałyśmy się „łatkom”, które do nich przylgnęły. Ile w nich prawdy , a ile zwykłych plotek, pomówień albo świadomie przez nich budowanej autoreklamy.
Nasz wniosek jest jeden: to były wyjątkowe postaci, które w siermiężnych latach PRL-u lśniły jak diamenty na artystycznej scenie.
Szkoda, że w dzisiejszych czasach trudno o tak nieprzeciętne osobowości, szkoda że cały ten świat swoistej bohemy odszedł w przeszłość….

Następne spotkanie odbędzie się 20 października. Dyskutować będziemy o książce Karoliny Przewrockiej-Aderet pt.: „Polanim”.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia chętne osoby do naszej grupy.

Pozdrawiamy Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie przedstawia siedzące Panie przy stołach, podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książek dla dorosłych Zdjęcie przedstawia książki, kubek i plakat DKK z hasłem Godzinami o książkach

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

18 sierpnia rozmawiałyśmy o książce Jesmyn Ward pt.:” Zbieranie kości”. Jest to opowieść o rodzinie, która przygotowuje się do nadejścia Huraganu Katrina. Z początku nie wierząc, że może on uderzyć z taką siłą. Widzimy ich rodzinę, która jest dysfunkcyjna - ojciec alkoholik nieradzący sobie ze śmiercią żony, dzieci, które muszą sobie same radzić na co dzień. Jednakże zanurzając się głębiej w fabule możemy dostrzec, że wbrew pozorom w tym domu każdy może na każdego liczyć. Rodzeństwo opiekuje się sobą nawzajem, wspiera się.
W momencie uderzenia Huraganu widzimy oczami bohaterów jakie spustoszenia zostały przez niego poczynione. To prawdziwy cud, że udało się im przeżyć. Mimo, iż jest to jedna z trudniejszych książek to warta jest polecenia, gdyż każdy odnajdzie w niej coś innego.

Następne spotkanie odbędzie się 15 września. Dyskutować będziemy o książce Remigiusza Grzeli pt.: „Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną?”.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia chętne osoby do naszej grupy.

Pozdrawiamy Weronika Głowacka, Monika Ogrodnik

Zdjęcie Pan, siedzących przy stolikach w czasie spotkania dyskusyjnego klubu ksiazki Zdjęcie Pan, siedzących przy stolikach w czasie spotkania dyskusyjnego klubu ksiazki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przeniosło nas do gorącego, tętniącego życiem Neapolu lat 50.
W takiej scenerii rozgrywa się powieść Eleny Ferrante „Genialna przyjaciółka”, książki która okazała się międzynarodową sensacją literacką.
Czy historia przyjaźni dwóch niezwykłych dziewcząt rzeczywiście zasługuje na taką ocenę? Zdaniem naszych Pań - TAK.
Znajomość ludzkiej psychiki, przenikliwość w opisywaniu świata, niezwykle barwny język - to stanowi o sile prozy Ferrante.
Z pewnością sięgniemy po następne tomy historii Eleny i Lili.
Serdecznie zapraszamy do dołączenia chętne osoby do naszej grupy.
Pozdrawiamy: Weronika Głowacka, Monika Ogrodnik

Dwie książki, pierwsza Eleny Ferrante Genialna przyjaciółka, druga Zbieranie kości Jesmyn Ward i 3 kamienie z namalowanym napisem DKK Zdjęcie 10 siedzących pań w czasie czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

Kolejne spotkanie DKK on-line za nami.
14 kwietnia tematem naszych rozmów był „Buszujący w zbożu” J. D. Salingera. Książka, która w latach 50- tych wywołała wiele kontrowersji, a nawet w niektórych szkołach była zakazana.
Czy dzisiaj nadal wzbudza kontrowersje? Szokuje? Tu Panie były zgodne, że współczesna literatura posunęła się o wiele dalej w poruszaniu drażliwej tematyki. Niemniej młodzieńczy bunt, rozterki dorastania towarzyszą każdemu pokoleniu niezależnie od epoki. Zgodnie stwierdziłyśmy, że powieść wytrzymała próbę czasu i jest godna polecenia wszystkim tym, którzy lubią dobrą literaturę.

W maju zamiast tradycyjnego spotkania zapraszamy na cykl webinarów poświęconych stylowi życia zero waste, odbywających się w ramach Tygodnia Bibliotek oraz projektu Biblioteka - Naturalnie!:
10 maja (poniedziałek) godz. 18:00- „10 najczęściej popełnianych błędów przy segregowaniu śmieci”. Prowadząca- Kasia Wągrowska
12 maja (środa) godz. 18:00- „Niezbędnik zero waste”. Prowadząca Julia Wizowska
14 maja (piątek)- „Długie i drugie życie ubrań”. Prowadzi Julia Wizowska

Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej grupy.

Pozdrawiamy
Weronika Głowacka, Monika Ogrodnik

Zdjecia z kwietniowego spotkania DKK Zdjecia z kwietniowego spotkania DKK

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

24 lutego przeniosłyśmy się w czasie do XVI wiecznego Stambułu. Stało się to za sprawą rewelacyjnej książki pt.: „Uczeń architekta” autorstwa Elif Shafak.
Pozycja ta koncentruje się na osobie mistrza Sinana- nadwornego architekta Sulejmana Wspaniałego. Jest to postać autentyczna, która w Europie jest mało znana, a posiada wielkie sukcesy. Sinan przyjmuje pod swoje skrzydła młodego kornaka- Dżahana i szkoli go na architekta. Poznajemy koloryt Stambułu, oddany z niesamowitą pieczołowitością, poznajemy dworskie intrygi oraz niesamowitą miłość młodego chłopca do słonia, który okazał się bardzo mądrym zwierzęciem.

Zgodnie z Paniami stwierdziłyśmy, że chętnie wybrałybyśmy się do Stambułu, aby poznać to piękne miasto i aby móc podziwiać przepiękne budowle Sinana na własne oczy.

Następne spotkanie odbędzie się 10 marca. Rozmawiać będziemy o książce Zoe FitzGerald Carter pt.:” Niedoskonałe zakończenie”.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia chętne osoby do naszej grupy.

Pozdrawiamy
Weronika Głowacka, Monika Ogrodnik

Zdjecia z lutowego spotkania DKK Zdjecia z lutowego spotkania DKK Zdjecia z lutowego spotkania DKK