Władysław Swat ( 1898 r. - 1983 r.)

1.jpgUrodził się w Warszawie 02 listopada 1898 r.
Uczestnik wojny bolszewickiej w 1921 r. Był współzałożycielem Polskiego Radia, brał udział w Powstaniu Warszawskim w konsekwencji został więźniem lagrów niemieckich.
Po II wojnie światowej pomagał w Szczecinie organizować oddział Polskiego Radia. Od połowy lat pięćdziesiątych mieszkał w Ustce, gdzie pracował w Urzędzie Morskim. W tym czasie zajął się malarstwem i został członkiem słupskiego Klubu Plastyków Amatorów.

2.jpg Uczestniczył i był wielokrotnie nagradzany za swoją nieprofesjonalną twórczość na wielu zbiorowych regionalnych i ogólnopolskich wystawach m.in. W Koszalinie, Opolu, Szczecinie. W Ustce w 1975 i 1978 roku zaprezentował w Domu Kultury indywidualne wystawy swoich prac.Obrazy Władysława Swata znajdują się w zbiorach wielu instytucji kultury oraz osób prywatnych.
Zmarł 18 sierpnia 1983 r. i w Ustce pozostał na zawsze.