Eugeniusz Brzóska

Eugeniusz BrzóskaPochodzi z gdyńskiego rodu piekarzy. Do Ustki przyjechał z rodziną w 1945 r. Zamieszkali w domu przy piekarni. A piekarnia była i jest przy głównej ulicy. To się nie zmieniło. Natomiast starego domu już nie ma. Na jego miejscu wyrósł nowy dom , piękny i obszerny na tyle, że znalazło się miejsce na prywatne Muzeum Chleba. Olbrzymia ilość eksponatów gromadzonych od kilkudziesięciu lat, które początkowo wystawiane były na poddaszu starego domu, teraz znalazły bardziej przestronne miejsce. Muzeum to jedna pasja. Druga to monety i medale – następna piękna kolekcja i członkostwo w Towarzystwie Numizmatycznym.Adam Brzóska Trzecia to historia Ustki. Po latach gromadzenia pocztówek i przedmiotów związanych z Ustką powstała książka „ Ustka jakiej nie znamy” przygotowana wspólnie z synem Adamem, który prowadzi z ojcem piekarnię i cukiernię, a także podziela pasję gromadzenia zbiorów. Adam Brzóska to także radny od kilku kadencji, a w obecnej, przewodniczący Rady Miejskiej w Ustce.

Działalność Eugeniusza Brzóski na rzecz Ustki i jej mieszkańców została doceniona:

od Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Ustki otrzymał w 1999 r. Honorową Kotwicę, w 2003 r. Srebrną Kotwicę, w 2005 r. Złotą Kotwicę. Od władz Miasta Ustki dwukrotnie w 2001r. i 2006 r. otrzymał tytuł Ambasadora Ustki, a w 2010 r. tytuł Honorowego Mieszkańca Ustki.

b_150_120_16777215_00_images_stories_warto_zobaczyc_dom_chleba_9.jpgKsiążka „Ustka jakiej nie znamy” wydana w wersji polsko niemieckiej w 2005 r. zawiera fotografie pocztówek wysyłanych z Ustki i przedstawiających ówczesną Ustkę (wtedy Stolpmunde) od końca XIX wieku do czasów II wojny światowej.