Pierwszą książką, którą omawiałyśmy na pierwszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w 2018 roku był "Motyl" Lisy Genovy. Autorka jest doktorem nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii oraz pisarką, która z racji zawodu porusza w swoich książkach tematykę medyczną. "Motyl" był jej bardzo udanym debiutem utrzymującym się przez ponad pół roku na liście bestsellerów "New York Timesa".
Pozycja ta porusza bardzo trudny temat - chorobę Alzhaimera. Obok nomenklatury medycznej, która nie razi w tekście są tu opisane uczucia głównej bohaterki - Alice i jej najbliższych. Niewątpliwie walorem książki jest prosty, łatwy język oraz to, że jest ona napisana z punktu widzenia Alice - osoby, która choruje na tę straszną chorobę. Główną bohaterkę poznajemy jako 50-letnią kobietę, wykładowczynię na Uniwersytecie Harvarda, posiadającą doktorat i specjalizującą się w psychologii kognitywnej. Razem z nią zauważamy drobne zaniki pamięci i trudności w orientacji. Gdy decyduje się na wizytę u lekarza oraz badania słyszy diagnozę - Alzhaimer o tzw. wczesnym początku. Razem z Alice doznajemy szoku jak jest to możliwe u młodej, czynnej zawodowo kobiety. Poznajemy jej zmagania z chorobą - jej niepewność i strach, a także bardzo szybki postęp choroby. Obserwujemy reakcję rodziny oraz znajomych i próby radzenia sobie z rzeczywistością jej najbliższych.
Książka wywołała w naszym gronie dyskusję o postrzeganiu osób chorych w społeczeństwie, a także o ich bezradności i powolnym uzależnianiu się od pomocy i opieki innych ludzi.
Tytuł ten przypadł wszystkim do gustu i uświadomił nam jak trudno jest zdiagnozować Alzhaimera. Jak łatwo przeoczyć początkowe sygnały choroby zganiając na zmęczenie, wiek czy inne dolegliwości. Zgodnie stwierdziłyśmy, że jest to jedna z lepszych pozycji, które czytałyśmy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i będziemy ją polecać każdemu zainteresowanemu!

Następne spotkanie odbędzie się 14 lutego. Omawiać będziemy "Nie przeproszę, że urodziłam" Karoliny Domagalskiej.

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 10 stycznia 2018 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 10 stycznia 2018 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 10 stycznia 2018 roku.
  Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 10 stycznia 2018 roku.

Tym razem omawiałyśmy "Morfinę" Szczepana Twardocha.
Akcja powieści dzieje się w okupowanbej Warszawie na początku wojny. Główny bohater, który w zasadzie jest antybohaterm to Konstanty Willemann – morfinista i kobieciarz przez całą książkę poszukuje odpowiedzi na pytanie kim jestem?
Odpowiedzi na to pytanie szuka w wielu miejscach: w domu, u kochanki, wstępując do konsiracji, ale przede wszystkim u siebie. Prowadzi dialog z sobą samym, w którym czasami trudno odnaleźć sens.

Następne spotkanie odbędzie się 10 stycznia i omawiać będziemy książkę Lisy Genovy "Motyl".

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 13 grudnia 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 13 grudnia 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 13 grudnia 2017 roku.
  Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 13 grudnia 2017 roku.

Tym razem omawiałyśmy biografię Stanisława Grzesiuka pt.: "Grzesiuk. Król życia" autorstwa Bartosza Janiszewskiego.
Książka - tak jak na biografię przystało - przedstawia życie pierwszego barda stolicy Stanisława Grzesiuka. Podzielona jest na dziesięć głównych rozdziałów, składających się na główne etapy życia. Poznajemy w niej chłopca pochodzącego z biednej dzielnicy Warszawy – Czerniakowa, jego kolegów i kawały, które uwielbiał robić wszystkim. Później wkraczamy w dorosłe życie, przeżywając razem z nim piekło obozów koncentracyjnych w Niemczech, powrót do powojennej Warszawy i na końcu jego zmagania z gruźlicą. Osobny rozdział poświęcony jest jego twórczości literackiej i muzycznej.
Na kartach tej książki poznajemy Grzesiuka jako wiecznego chłopca, dla ktorego liczyli się koledzy muzyka i wódka, a dopiero później rodzina. Ciągłego kawalarza, który nawet w oblicu śmiertelnej choroby nie tracił pogody ducha i ochoty do kawałów. Człowieka honornego, ale także raptusa potrafiącego zniszczyć dopiero co odnowioną ścianę.

Następne spotkanie odbędzie się 13 grudnia i omawiać będziemy książkę Szczepana Twardocha "Morfina".

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 listopada 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 listopada 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 listopada 2017 roku.
  Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 listopada 2017 roku.

Tym razem omawiałyśmy zbiór opowiadań Janusza Rudnickiego pt.: "Śmierć czeskiego psa"
Książkę czyta się świetnie dzięki żonglerce słownej autora, jak i dzięki jego poczuciu humoru. Opowiadania powodują albo refleksję albo wybuchy śmiechu. Rudnicki łączy fikcję z rzeczywistością, groteskę z powagą a także sens z absurdem i podaje nam to w formie krótkich form literackich. Zręcznie operuje krótkimi zdaniami często trafiając w samo sedno.
Naszymi faworytami były opowiadania pt.: "Na wyciągu", o człowieku, który w Zaduszki postanowił wjechać z gromnicą na szczyt góry oraz "Ksiega skarg i zażaleń", której bohaterami są sławni pisarze np. Andersen czy Joyce. To tylko dwa z osiemnastu opowiadań zasługujących na uwagę czytelnika.

Następne spotkanie odbędzie się 8 listopada i omawiać będziemy książkę Bartosza Janiszewskiego "Grzesiuk. Król życia".

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 11 października 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 11 października 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 11 października 2017 roku.

Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o książce Elżbiety Cherezińskiej pt.: „Harda”.
Autorka przedstawia w niej losy córki Mieszka I - Świętosławy, która dzięki swojemu charakterowi dostała przydomek Harda.
Książka ukazuje nam losy państwa polskiego od momentu decyzji księcia Polan co do przyjęcia chrześcijaństwa, aż do roku 997. Cherezińska w swojej pozycji szczegółowo opisuje politykę północną Mieszka I, o której tak naprawdę niewiele wiemy. Musimy pamiętać jednak, że z racji bardzo szczątkowych źródeł jest tu dużo fantazji, choć najważniejsze fakty historyczne są autentyczne. Świat przedstawiony w książce jest bardzo plastyczny. Czytając np. o „bitwie trzech króli” czy o wikingach, mamy wrażenie, jakbyśmy byli w centrum wydarzeń. Autorka nie ocenia postaw i decyzji bohaterów - kreuje świat. Te zabiegi powodują, że książkę czyta się jednym tchem.
Na spotkaniu stwierdziłyśmy zgodnie, że „Harda” jest książką, od której można zacząć swoją przygodę z historią naszego kraju i nie tylko.

Następne spotkanie odbędzie się 11 października i omawiać będziemy książkę Janusza Rudnickiego „Śmierć czeskiego psa”.

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 5 września 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 5 września 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 5 września 2017 roku.

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Miejskiej

Odnośnik do strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odnośnik do strony internetowej miasta Ustka

Odnośnik do strony internetowej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Odnośnik do serwisu informacyjnego Głosu Pomorza

Goniec Ustecki

Odnośnik do strony internetowej Polskiego Radia Koszalin

Odnośnik do Biblioteki Narodowej

Odnośnik do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Zakup nowości książkowych zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Odnośnik do Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix

Odnośnik do Instytutu Książki

Odnośnik do Programu Dyskusyjnych Klubów Książki

Odnośnik do Biblioteki Cyfrowej Polona

Odnośnik do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej

Odnośnik do profilu Facebook biblioteki

Morpol S.A.


EMPEC Spółka z o.o. w Ustce


Usteckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.


WODOCIĄGI USTKA Sp. z o.o.


Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Ustce


"Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Ustce


Bank Spółdzielczy w Ustce