W tym miesiącu dyskutowałyśmy o książce Jana-Philippa Sendkera pt.: "Sztuka słyszenia bicia serca". Jest to debiut literacki niemieckiego dziennikarza okrzyknięty mianem jednej z najlepszych książek o miłości. Czy aby na pewno? Parę dni po odebraniu przez Julię dyplomu jej ojciec- Tin Win znika bez śladu. Nikomu nic nie wyjaśnia, rozpływa się w powietrzu. Po czterech latach pod wpływem tajemniczej paczki Julia- już teraz wzięty adwokat- postanawia spróbować odszukać ojca. Ślad prowadzi do Birmy do małego miasteczka Kalaw. Tam poznaje starca imieniem U Ba, który opowiada jej historię małego Tin Wina i jego miłości do Mi Mi. Razem z bohaterką poznajemy piękną historię miłosną odkrywaną w miarę opowieści U Ba. Zastanawiałyśmy się z Paniami nad motywacją bohaterów. Czy taka miłość jest możliwa w dzisiejszych czasach.

Następne spotkanie odbędzie się 11 marca. Rozmawiać będziemy o książce "Fiva". Przekroczyć granicę strachu" Gordona Stainfortha.

DKK dla Dorosłych

Na pierwszym spotkaniu w tym roku dyskutowałyśmy o reportażu Włodzimierza Nowaka pt.: "Niemiec". Książka opowiada losy Zygfryda Kapeli. Pół Polaka i pół Niemca, który przez całe życie próbował uciec z Polski do RFN. Z racji pochodzenia od samego początku musiał udowadniać, że jest Polakiem. Pierwszą ucieczkę uskutecznił w wieku 12 lat. Próbował dostać się do RFN, bo tam wyjechała jego ukochana babci. Jako dorosły człowiek wstępuje do wojska do WOP-u, do Solidarności i partii. Wszystko to ma mu pomóc w wyjechaniu z kraju. Robi wszystko by osiągnąć cel. Udaje mu się to w 1988 roku, kiedy całą rodziną tuż przed świętami przekracza granicę maluchem. Stwierdziłyśmy, że Kapela to taki archetyp Polaka czasów komunizmu- kombinator, trochę ofiara, trochę sprawca, trochę bohater.

Następne spotkanie odbędzie się 12 lutego. Dyskutować będziemy o książce Jan - Philippa Sendkera pt.:" Sztuka słyszenia bicia serca".

DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych

Na ostatnim spotkaniu w tym roku dyskutowałyśmy o powieści Isabel Allende pt.:"W samym środku zimy". Poznajemy w niej losy trzech mocno doświadczonych przez los osób: Luci Marii, Richarda Bowmastera i Evelyn Ortegi. Bohaterowie spotykają się pewnego śnieżnego dnia w Nowym Jorku. Richard widząc przestraszoną Evelyn postanawia wraz z Lucią pomóc dziewczynie. Nie wie, że ta decyzja zmieni diametralnie życie każdego z nich. Główny wątek powieści przeplatany jest wzmiankami o przeszłości każdego z bohaterów. Allende bardzo wiarygodnie opisuje to co się działo z każdym z tej trójki. Możemy w tych fragmentach znaleźć wszystkie te tematy, które autorka wplata zawsze do swoich powieści, czyli: sytuację i prawa emigrantów, przemoc (zwłaszcza względem dzieci), przewroty polityczne, zmaganie się z chorobą i stratą bliskiej osoby. W naszej dyskusji zwróciłyśmy uwagę na fragmenty retrospektywne. Stwierdziłyśmy, że w tych rozdziałach styl Allende jest najbardziej widoczny. Są one napisane tak, że możemy wręcz poczuć to co czuli bohaterowie.

Następne spotkanie odbędzie się 15 stycznia. Dyskutować będziemy o książce Włodzimierza Nowaka "Niemiec".

DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych

Tym razem cofnęłyśmy się w przeszłość. A dokładniej do lat 90- tych XXw. czyli czasu przemian. Powiało nowościami i tzw. Zachodem. Polacy masowo kupowali odkurzacze marki "Rainbow", byli milionerami a także zaczęły rodzić się fortuny, które miały swój początek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.

Stare czasy przypomnieli nam dziennikarze związani przez lata z Gazetą Wyborczą i publikujący na jej łamach reportaże, które zebrali w książce pt.: "Niepowtarzalny urok likwidacji" Paweł Lipiński i Michał Matys. Pozycja przez to, że porusza brdzo przekrojowo problem transformacji w Polsce pozwala poczuć klimat tamtych dni.

W trakcie spotkania panie wspominały co im utkwiło w pamięci z początku lat 90-tych, jak odbierały te przemiany. Co z nich zostało do dziś, jak ewoluowały.

Następne spotkanie odbędzie się 11 grudnia. Dyskutować będziemy o książce Isabel Allende " W samym środku zimy". Jednocześnie nadal zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.

DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych

Małżeństwo opiera się na kilku filarach. Kłamstwo jest jednym z nich. Czy rzeczywiście? Czy tzw. "białe kłamstwo"jest dopuszczalne? Jak daleko można się posunąć chroniąc ukochaną osobę? A jeśli popełniła morderstwo?

Z takimi pytaniami przyszło się nam zmierzyć na spotkaniu DKK podczas omawiania powieści D. Ephron "Siracusa".

W bajkowej scenerii, pod włoskim niebem rozgrywa się dramat dwóch małżeństw połączonych ze sobą skomplikowanymi relacjami i siecią misternie plecionych kłamstw. Akcja powieści toczy się wokół postaci Snow- córki jednego z małżeństw. Postać Snow także była powodem naszej burzliwej dyskusji. Czy dziecko może działać z takim wyrachowaniem? Czy ma już w sobie "gen zła" czy tylko bacznie naśladuje dorosłych? Autorka nie wyjaśnia tej sprawy, zostawiając ocenę czytelnikowi. Nasza dyskusja również nie wyjaśniła wszystkich okoliczności dramatu opisanego w powieści.

Następne spotkanie odbędzie się 13 listopada. Omawiać będziemy książkę Pawła Lipińskiego i Michała Matysa pt.: "Niepowtarzalny urok likwidacji".

Monika Ogrodnik

Wakacyjne podroze po literaturze Wakacyjne podroze po literaturze Wakacyjne podroze po literaturze

Logotyp Spółki Empec w Ustce

Logotyp Spółki Usteckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Ustce