Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o książce Elżbiety Cherezińskiej pt.: „Harda”.
Autorka przedstawia w niej losy córki Mieszka I - Świętosławy, która dzięki swojemu charakterowi dostała przydomek Harda.
Książka ukazuje nam losy państwa polskiego od momentu decyzji księcia Polan co do przyjęcia chrześcijaństwa, aż do roku 997. Cherezińska w swojej pozycji szczegółowo opisuje politykę północną Mieszka I, o której tak naprawdę niewiele wiemy. Musimy pamiętać jednak, że z racji bardzo szczątkowych źródeł jest tu dużo fantazji, choć najważniejsze fakty historyczne są autentyczne. Świat przedstawiony w książce jest bardzo plastyczny. Czytając np. o „bitwie trzech króli” czy o wikingach, mamy wrażenie, jakbyśmy byli w centrum wydarzeń. Autorka nie ocenia postaw i decyzji bohaterów - kreuje świat. Te zabiegi powodują, że książkę czyta się jednym tchem.
Na spotkaniu stwierdziłyśmy zgodnie, że „Harda” jest książką, od której można zacząć swoją przygodę z historią naszego kraju i nie tylko.

Następne spotkanie odbędzie się 11 października i omawiać będziemy książkę Janusza Rudnickiego „Śmierć czeskiego psa”.

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 5 września 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 5 września 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 5 września 2017 roku.

W tym miesiącu dyskutowałyśmy o powieści autobiograficznej „Hotel dla twoich rzeczy” Joanny Jagiełło.
Czytanie tej opowieści może być trudne z powodu małej liczby dialogów, mieszanki stylów i osób narracji i braku chronologii. Lektura otworzyła dyskusję na temat powieści autobiograficznych. Rozmawiałyśmy o tym, na ile autor powinien się otworzyć przed czytelnikami, nie szkodząc sobie i innym osobom ze swojego otoczenia.
Podziwiałyśmy autorkę za jej hart ducha i pogodne usposobienie oraz umiejętność wychodzenia ze swoich zakrętów życiowych.
Spotkanie zakończyłyśmy konkluzją, że pozycja ta nastawia czytelników optymistycznie do życia i świata.
Następne spotkanie odbędzie się 16 maja. Rozmawiać będziemy o książkach Pawła Huelle, który 14 czerwca odwiedzi naszą bibliotekę.

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 19 kwietnia 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 19 kwietnia 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 19 kwietnia 2017 roku.
  Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 19 kwietnia 2017 roku.

Tym razem rozmawiałyśmy o twórczości Pawła Huelle, świetnego gdańskiego pisarza, laureata wielu prestiżowych nagród.
Spotkanie zaczęłyśmy oczywiście od omówienia jego debiutanckiej powieści, czyli od „Weisera Dawidka”. Rozmawiałyśmy także o zbiorach opowiadań i innych książkach autora. W twórczości Huelle możemy odnaleźć elementy autobiograficzne, fantastyczne, jak również niepowtarzalny klimat i plastyczność opisów. Odnajdujemy w nich swoistą magię, która wciąga czytelnika i nie pozwala oderwać od opowiadanej historii.
Zgodnie stwierdziłyśmy,że jest to autor, którego książki warto polecać czytelnikom, bo czyta się je niespiesznie i dla przyjemności obcowania z literaturą.

Nie możemy się już doczekać spotkania autorskiego z Pawłem Huelle, które poprowadzi Daniel Odija. Obaj autorzy odwiedzą nas 14 czerwca o godz. 17:00.

Klub DKK spotka się dopiero po wakacyjnej przerwie, czyli 6 września. Dyskutować będziemy o „Hardzie” Elżbiety Cherezińskiej.

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 16 maja 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 16 maja 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 16 maja 2017 roku.
Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 16 maja 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 16 maja 2017 roku.

W tym miesiącu dyskutowałyśmy o opowiadaniach Alice Munro, specjalizującej się w krótkiej formie kanadyjskiej pisarki, zdobywczyni Nagrody Nobla w 2013 roku.
Spotkanie rozpoczęła p. Lucja Buss przybliżając nam wyznaczniki opowiadania, streszczając niektóre z nich, porównując twórczość Munro do opowiadań Czechowa.
Wspólnie zastanawiałyśmy się nad tematyką i stylem pisarstwa autorki. Uznałyśmy, że opowiadania zaskakują fabułą i prostotą treści, tworzą niepowtarzalny klimat. Bohaterkami tych krótkich form są kobiety na różnym etapie życia i z różnymi problemami.
Następne spotkanie odbędzie się 19 kwietnia. Rozmawiać będziemy o książce Joanny Jagiełło „Hotel dla twoich rzeczy”.

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 lutego 2017 roku.

W tym miesiącu dyskutowałyśmy o książce Anny Kaszubskiej i Zargan Nasordinovej „186 szwów”.
Jest to przejmujący opis walki matki o przeżycie swoje i swoich dzieci w trakcie II wojny w Czeczeni. Obraz wojny widziany oczami kobiety, która stara się przetrwać wszystkimi znanymi sposobami. Wreszcie jest to zapis konfliktu zbrojnego, który niespecjalnie przykuwał naszą uwagę, gdy pojawiały się o nim wzmianki w telewizji. „186 szwów” to także historia pięknej przyjaźni dwóch kobiet, które dzieli wszystko: język, religia, narodowość, kultura, poglądy i doświadczenia, a łączy tylko samotne macierzyństwo i choroba.
Poznajemy Zargan już w Polsce, gdzie mimo stresu pourazowego stara ułożyć życie sobie i trójce chorych dzieci. Czeczenka snuje swoją opowieść między kolejnymi szklankami gorącej, mocnej i słodkiej herbaty. Opowiada o trudnym wyborze- które z dzieci ma przeżyć o tym, że człowiek jest w stanie znieść każdy ból, ale nie do zniesienia jest dla matki pytanie dziecka dziecka:” Dlaczego nie ma nic do jedzenia?” Wstrząsająca jest informacja skąd wzięło się tytułowych 186 szwów. .
Książka wywołana dyskusję o uchodźcach, ich prawach i warunkach, w jakich powinni mieszkać. Jak można poradzić sobie z widmem wojny, które towarzyszy na co dzień. Rozmawiałyśmy także o sile matczynej miłości, która jest w stanie przenosić przysłowiowe góry.
Następne spotkanie odbędzie się 8 marca. Rozmawiać będziemy o opowiadaniach Alice Munro.

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 lutego 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 lutego 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 lutego 2017 roku.
  Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 lutego 2017 roku.

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Miejskiej

Odnośnik do strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odnośnik do strony internetowej miasta Ustka

Odnośnik do strony internetowej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Odnośnik do serwisu informacyjnego Głosu Pomorza

Goniec Ustecki

Odnośnik do strony internetowej Polskiego Radia Koszalin

Odnośnik do Biblioteki Narodowej

Odnośnik do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Zakup nowości książkowych zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Odnośnik do Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix

Odnośnik do Instytutu Książki

Odnośnik do Programu Dyskusyjnych Klubów Książki

Odnośnik do Biblioteki Cyfrowej Polona

Odnośnik do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej

Odnośnik do profilu Facebook biblioteki

Wystawa plakatw holu i Czytelni dla Dorosłych

Morpol S.A.


EMPEC Spółka z o.o. w Ustce


Usteckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.


WODOCIĄGI USTKA Sp. z o.o.


Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Ustce


"Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Ustce


Bank Spółdzielczy w Ustce