Tym razem nasze spotkanie odbyło się w niecodziennych okolicznościach – w związku ze stanem epidemii i obostrzeniami mogłyśmy się spotkać tylko on-line. Niestety nie udało nam się połączyć ze wszystkimi Paniami z przyczyn technicznych za co bardzo przepraszamy.
W związku z tym, że to spotkanie było inne to i temat naszej dyskusji też był inny. Rozmawiałyśmy o tym jak "ratowałyśmy" się swoimi domowymi biblioteczkami w czasie zamknięcia biblioteki. Opowiadałyśmy do jakich pozycji wróciłyśmy i jak teraz je odbieramy. Znalazły się też i takie książki, które były odkładane "na później" a teraz nadszedł ich czas. Następne spotkanie odbędzie się 10 czerwca. Mamy nadzieję., że już będziemy mogły spotkać się w Czytelni. Rozmawiać będziemy o książce "Wielka samotność" Kristin Hannah.

O czym zawiadamiają moderatorki DKK -
Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych

W tym miesiącu dyskutowałyśmy o książce Jana-Philippa Sendkera pt.: "Sztuka słyszenia bicia serca". Jest to debiut literacki niemieckiego dziennikarza okrzyknięty mianem jednej z najlepszych książek o miłości. Czy aby na pewno? Parę dni po odebraniu przez Julię dyplomu jej ojciec- Tin Win znika bez śladu. Nikomu nic nie wyjaśnia, rozpływa się w powietrzu. Po czterech latach pod wpływem tajemniczej paczki Julia- już teraz wzięty adwokat- postanawia spróbować odszukać ojca. Ślad prowadzi do Birmy do małego miasteczka Kalaw. Tam poznaje starca imieniem U Ba, który opowiada jej historię małego Tin Wina i jego miłości do Mi Mi. Razem z bohaterką poznajemy piękną historię miłosną odkrywaną w miarę opowieści U Ba. Zastanawiałyśmy się z Paniami nad motywacją bohaterów. Czy taka miłość jest możliwa w dzisiejszych czasach.

Następne spotkanie odbędzie się 11 marca. Rozmawiać będziemy o książce "Fiva". Przekroczyć granicę strachu" Gordona Stainfortha.

DKK dla Dorosłych

Na pierwszym spotkaniu w tym roku dyskutowałyśmy o reportażu Włodzimierza Nowaka pt.: "Niemiec". Książka opowiada losy Zygfryda Kapeli. Pół Polaka i pół Niemca, który przez całe życie próbował uciec z Polski do RFN. Z racji pochodzenia od samego początku musiał udowadniać, że jest Polakiem. Pierwszą ucieczkę uskutecznił w wieku 12 lat. Próbował dostać się do RFN, bo tam wyjechała jego ukochana babci. Jako dorosły człowiek wstępuje do wojska do WOP-u, do Solidarności i partii. Wszystko to ma mu pomóc w wyjechaniu z kraju. Robi wszystko by osiągnąć cel. Udaje mu się to w 1988 roku, kiedy całą rodziną tuż przed świętami przekracza granicę maluchem. Stwierdziłyśmy, że Kapela to taki archetyp Polaka czasów komunizmu- kombinator, trochę ofiara, trochę sprawca, trochę bohater.

Następne spotkanie odbędzie się 12 lutego. Dyskutować będziemy o książce Jan - Philippa Sendkera pt.:" Sztuka słyszenia bicia serca".

DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych

Na ostatnim spotkaniu w tym roku dyskutowałyśmy o powieści Isabel Allende pt.:"W samym środku zimy". Poznajemy w niej losy trzech mocno doświadczonych przez los osób: Luci Marii, Richarda Bowmastera i Evelyn Ortegi. Bohaterowie spotykają się pewnego śnieżnego dnia w Nowym Jorku. Richard widząc przestraszoną Evelyn postanawia wraz z Lucią pomóc dziewczynie. Nie wie, że ta decyzja zmieni diametralnie życie każdego z nich. Główny wątek powieści przeplatany jest wzmiankami o przeszłości każdego z bohaterów. Allende bardzo wiarygodnie opisuje to co się działo z każdym z tej trójki. Możemy w tych fragmentach znaleźć wszystkie te tematy, które autorka wplata zawsze do swoich powieści, czyli: sytuację i prawa emigrantów, przemoc (zwłaszcza względem dzieci), przewroty polityczne, zmaganie się z chorobą i stratą bliskiej osoby. W naszej dyskusji zwróciłyśmy uwagę na fragmenty retrospektywne. Stwierdziłyśmy, że w tych rozdziałach styl Allende jest najbardziej widoczny. Są one napisane tak, że możemy wręcz poczuć to co czuli bohaterowie.

Następne spotkanie odbędzie się 15 stycznia. Dyskutować będziemy o książce Włodzimierza Nowaka "Niemiec".

DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych

Tym razem cofnęłyśmy się w przeszłość. A dokładniej do lat 90- tych XXw. czyli czasu przemian. Powiało nowościami i tzw. Zachodem. Polacy masowo kupowali odkurzacze marki "Rainbow", byli milionerami a także zaczęły rodzić się fortuny, które miały swój początek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.

Stare czasy przypomnieli nam dziennikarze związani przez lata z Gazetą Wyborczą i publikujący na jej łamach reportaże, które zebrali w książce pt.: "Niepowtarzalny urok likwidacji" Paweł Lipiński i Michał Matys. Pozycja przez to, że porusza brdzo przekrojowo problem transformacji w Polsce pozwala poczuć klimat tamtych dni.

W trakcie spotkania panie wspominały co im utkwiło w pamięci z początku lat 90-tych, jak odbierały te przemiany. Co z nich zostało do dziś, jak ewoluowały.

Następne spotkanie odbędzie się 11 grudnia. Dyskutować będziemy o książce Isabel Allende " W samym środku zimy". Jednocześnie nadal zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.

Link do filmu:
FILM