Dlaczego tak zaczytujemy się wszelką sensacją, kryminałami, thrillerami?

Na czym polega fenomen czytelniczy "Dziewczyny z pociągu" Pauli Hawkins?

Na te i inne tematy dyskutowałyśmy na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Analizując ten gatunek literacki Panie podkreśliły umiejętność autorki w budowaniu napięcia, gry na ludzkich emocjach. Doceniły rozbudowaną warstwę obyczajową i ciekawie skonstruowaną postać psychologiczną głównej bohaterki. Od powieści Agathy Christie i Arthura Conana Doyla do współczesnej pozycji Lee Childa i Camili Läckberg- pokusiłyśmy się na taką analizę gatunku.

Nie wszystkie Panie są wielbicielkami tego gatunku, dla niektórych przeczytanie tej książki było prawdziwym wyzwaniem, którego się podjęły aby zapoznać się także i z tym gatunkiem literackim.

Jednym Paniom się podobała ta pozycja, innym wręcz przeciwnie. Jednakże żadnej nie pozostawiła obojętnym.

Następne spotkanie odbędzie się 17 kwietnia. Będziemy wtedy dyskutować o "Saszeńce" autorstwa Simona Montefiore.

dixit dixit dixit

Tym razem dyskutowałyśmy o reportażu Ewy Winnickiej "Angole". Jest to zbiór reportaży o młodej polskiej emigracji zarobkowej do Anglii. Przedstawione historie odzierają nas ze złudzeń dotyczących tego kraju. Głównym kryterium sukcesu jest znajomość języka. Jeśli się go nie zna bardzo szybko można spaść na sam dół drabiny społecznej. Trzeba także zrozumieć mentalność Anglików. Dla nich szklanka jest zawsze do połowy pełna, są powściągliwi w okazywaniu uczuć. Te dwa czynniki są miarą sukcesu- oprócz odrobiny szczęścia oczywiście. Autorka bardzo szczegółowo zbadała problem emigracji, przytacza przykłady zarówno ludzi, którym się udało jak i tych, którym zabrakło szczęścia i determinacji. Nie ocenia, nie próbuje usprawiedliwiać zachowań. Stwierdza fakty.

Następne spotkanie odbędzie się 13 marca. Będziemy wtedy dyskutować o "Dziewczynie z pociągu" autorstwa Pauli Hawkins.

dixit dixit dixit

Nowy rok zaczęłyśmy od rozmowy na temat książki Sylwii Chutnik "Kieszonkowy atlas kobiet". Jest to debiut pisarski autorki, za który została nominowana do Nagrody Nike w 2009 roku.

Tytuł sugeruje coś zupełnie innego niż znajdziemy w środku. Mianowicie, każdy kto weźmie tę pozycję do ręki spodziewa się przekroju kobiet osiągających sukcesy lub takich, które czymś się zasłużyły. Natomiast jest całkowicie na odwrót. Co prawda mamy tu cztery bohaterki a ściślej rzecz ujmując trzy panie i jednego pana, którego autorka nazywa paniopanem. Reprezentują one margines społeczny, są mieszkankami biednej dzielnicy Warszawy- Ochoty i mieszkają w starej kamienicy pamiętającej czasy wojny. Każda z bohaterek jest inna: Czarna Mańka to typowa bazarówna, która całe życie spędziła na bazarze i powoli zaczyna się staczać na samo dno, pani Maria to kobieta, która przeżyła wojnę, Powstanie Warszawskie. Patrzyła na śmierć własnej matki a we współczesnym świecie ma wrażenie, że umarła za życia. Kolejna bohaterka to 11-letnia Marysia przeżywająca wczesny okres buntu powodujący nocne eskapady i niszczenie różnych rzeczy. Ostatnim z bohaterów jest pan Marian, który jest zniewieściały, cichy, spokojny nie wadzący nikomu.

Zgodnie stwierdziłyśmy, że autorka ma niesamowity zmysł obserwacji, który powoduje że jej opisy są bardzo realistyczne i możemy niemal na własne oczy zobaczyć bohaterów. Prawda jest taka, że w każdym mieście znajdą się takie Marie, na widok których odwracamy wzrok i mijamy je szerokim łukiem. Sylwia Chutnik próbuje zwrócić uwagę czytelnika na takie osoby oraz pokazać je z tzw. dobrej strony, z sympatią, czy jej się udało? Było to pytanie, które wywołało sporą dyskusję.

Następne spotkanie odbędzie się 13 lutego. Będziemy wtedy dyskutować o "Angolach" autorstwa Ewy Winnickiej.

dixit dixit dixit

Tradycyjnie w środę spotkały się miłośniczki literatury czyli my- Dyskusyjny Klub Książki. Tematem naszej rozmowy był zbiór reportaży Mariusza Szczygła "Zrób sobie raj". "Raj" dla czechofilów i sympatyków naszych południowych sąsiadów. Jak pisze sam autor nie jest to pozycja naukowa. Książka ma charakter czysto subiektywny, jest hołdem oddanym temu co go zachwyca, bawi i wzrusza w charakterze Czechów. Jak się okazało w rozmowie Panie również cenią sobie te cechy narodu czeskiego. Ze śmiechem i wzruszeniem przypominały sobie sceny z klasyki literatury czeskiej "Przygody dobrego wojaka Szwejka", która to postać stała się ikoną mentalności i charakteru Czechów. Czy postać rubasznego, zadowolonego z życia sabaryty przystaje do współczesnego Czecha? Czy rzeczywiście jest to najbardziej zlaicyzowana nacja Europy? Dlaczego szokują nas ich obrzędy pogrzebowe, a raczej ich brak? Na te i inne pytania szukałyśmy odpowiedzi w lekturze. Panie znalazły wiele odniesień do cech narodowych Polaków. I tu gorzka konkluzja- nie zawsze jesteśmy postrzegani w dobrym świetle. Jednakże żeby się o tym dowiedzieć trzeba przeczytać ten fascynujący zbiór reportaży.

Następne spotkanie odbędzie się 9 stycznia. Będziemy wtedy dyskutować o "Kieszonkowym atlasie kobiet" Sylwii Chutnik.

Jednocześnie nadal zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.

O czym zawiadamiają moderatorki DKK:

dixit dixit dixit

Był REJWACH. W myślach, emocjach, słowach uczestniczek i uczestników dzisiejszego spotkania autorskiego Mikołaja Grynberga. Wzruszenia, wątpliwości, pytania o kondycję dzisiejszej edukacji i rozważania na temat jej roli w walce z nacjonalizmem dowodzą, jak ważki to problem. Dziękujemy Autorowi, przybyłym Gościom i zachęcamy do sięgania po książki Mikołaja Grynberga - by wiedzieć, czuć i pamiętać.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Programu DKK Pomorskie.

Mikołaj Grynberg - spotkanie autorskie Mikołaj Grynberg - spotkanie autorskie Mikołaj Grynberg - spotkanie autorskie

Odnośnik do programu Równać Szanse

Odnośnik do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności