Na ostatnim spotkaniu w tym roku dyskutowałyśmy o powieści Isabel Allende pt.:"W samym środku zimy". Poznajemy w niej losy trzech mocno doświadczonych przez los osób: Luci Marii, Richarda Bowmastera i Evelyn Ortegi. Bohaterowie spotykają się pewnego śnieżnego dnia w Nowym Jorku. Richard widząc przestraszoną Evelyn postanawia wraz z Lucią pomóc dziewczynie. Nie wie, że ta decyzja zmieni diametralnie życie każdego z nich. Główny wątek powieści przeplatany jest wzmiankami o przeszłości każdego z bohaterów. Allende bardzo wiarygodnie opisuje to co się działo z każdym z tej trójki. Możemy w tych fragmentach znaleźć wszystkie te tematy, które autorka wplata zawsze do swoich powieści, czyli: sytuację i prawa emigrantów, przemoc (zwłaszcza względem dzieci), przewroty polityczne, zmaganie się z chorobą i stratą bliskiej osoby. W naszej dyskusji zwróciłyśmy uwagę na fragmenty retrospektywne. Stwierdziłyśmy, że w tych rozdziałach styl Allende jest najbardziej widoczny. Są one napisane tak, że możemy wręcz poczuć to co czuli bohaterowie.

Następne spotkanie odbędzie się 15 stycznia. Dyskutować będziemy o książce Włodzimierza Nowaka "Niemiec".

DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych

Tym razem cofnęłyśmy się w przeszłość. A dokładniej do lat 90- tych XXw. czyli czasu przemian. Powiało nowościami i tzw. Zachodem. Polacy masowo kupowali odkurzacze marki "Rainbow", byli milionerami a także zaczęły rodzić się fortuny, które miały swój początek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.

Stare czasy przypomnieli nam dziennikarze związani przez lata z Gazetą Wyborczą i publikujący na jej łamach reportaże, które zebrali w książce pt.: "Niepowtarzalny urok likwidacji" Paweł Lipiński i Michał Matys. Pozycja przez to, że porusza brdzo przekrojowo problem transformacji w Polsce pozwala poczuć klimat tamtych dni.

W trakcie spotkania panie wspominały co im utkwiło w pamięci z początku lat 90-tych, jak odbierały te przemiany. Co z nich zostało do dziś, jak ewoluowały.

Następne spotkanie odbędzie się 11 grudnia. Dyskutować będziemy o książce Isabel Allende " W samym środku zimy". Jednocześnie nadal zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.

DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych DKK dla Dorosłych

Małżeństwo opiera się na kilku filarach. Kłamstwo jest jednym z nich. Czy rzeczywiście? Czy tzw. "białe kłamstwo"jest dopuszczalne? Jak daleko można się posunąć chroniąc ukochaną osobę? A jeśli popełniła morderstwo?

Z takimi pytaniami przyszło się nam zmierzyć na spotkaniu DKK podczas omawiania powieści D. Ephron "Siracusa".

W bajkowej scenerii, pod włoskim niebem rozgrywa się dramat dwóch małżeństw połączonych ze sobą skomplikowanymi relacjami i siecią misternie plecionych kłamstw. Akcja powieści toczy się wokół postaci Snow- córki jednego z małżeństw. Postać Snow także była powodem naszej burzliwej dyskusji. Czy dziecko może działać z takim wyrachowaniem? Czy ma już w sobie "gen zła" czy tylko bacznie naśladuje dorosłych? Autorka nie wyjaśnia tej sprawy, zostawiając ocenę czytelnikowi. Nasza dyskusja również nie wyjaśniła wszystkich okoliczności dramatu opisanego w powieści.

Następne spotkanie odbędzie się 13 listopada. Omawiać będziemy książkę Pawła Lipińskiego i Michała Matysa pt.: "Niepowtarzalny urok likwidacji".

Monika Ogrodnik

Wakacyjne podroze po literaturze Wakacyjne podroze po literaturze Wakacyjne podroze po literaturze

Na pierwszym spotkaniu po wakacjach dyskutowaliśmy o książce Marcina Jacoby pt.: "Chiny. Bez makijażu." Bardzo się ucieszyłyśmy, gdyż tematyka przyciągnęła nowe osoby na nasze spotkanie.

Autor jest sinologiem, więc o Chinach wie prawie wszystko. Książka została napisana prostym, zrozumiałym językiem dzięki czemu czyta się ją bardzo dobrze. Jest ona podzielona na pięć części: Tożsamość, Ludzie, Polityka, Gospodarka i Społeczeństwo oraz Chiny dla Polaka. Każda z części pozwala z różnej perspektywy przyjrzeć się Państwu Środka. Dla mniej wtajemniczonego czytelnika jest rewelacyjnym kompendium wiedzy i pozwala zrozumieć ten kraj.

Dyskutowaliśmy o różnych aspektach. Między innymi Chinach jako olbrzymiej fabryce produkującej rzeczy, które potem są dostępne dosłownie wszędzie. Zastanawialiśmy się czy jest możliwa ucieczka przed tzw. "chińszczyzną". Sporą dyskusję wywołała też rola kobiet w społeczeństwie oraz to jak sami Chińczycy postrzegają siebie i swój kraj. Następne spotkanie odbędzie się 9 października. Będziemy dyskutować o książce Delii Ephron pt.: "Siracusa".

Monika Ogrodnik

Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami dyskutowałyśmy o książce Catherine Poulain pt.: "Wielki marynarz". Jest to powieściowy debiut francuskiej pisarki

Książka opowiada o pracy głównej bohaterki- Lili na Alasce w charakterze rybaka. Czytelnik nie wie do końca co wpłynęło na jej decyzję o wybraniu się na Alaskę, nic nie wie o jej przeszłości. Wie tylko, że bardzo chciała się na niej znaleźć. W "Wielkim marynarzu" spotykamy połączenie brutalnej codzienności pełnej ciężkiej fizycznej pracy z wewnętrznym światem delikatnej Lili. Co ważne, okazuje się że to połączenie wypadło świetnie. Razem z Lili poznajemy z czym musi się zmierzyć główna bohaterka, zwłaszcza że jest kobietą i musi pracować dwa razy ciężej niż mężczyźni by zasłużyć na ich szacunek.

Rozmawiałyśmy o powodach decyzji Lili, zastanawiałyśmy się co ją motywuje do postępowania w taki sposób w jaki postępuje. Następne spotkanie odbędzie się 11 września. Będziemy wtedy dyskutować o książce Marcina Jokoby pt.: "Chiny bez makijażu".

dixit dixit dixit dixit