#Młodzi Czytaja

Celem projektu jest wzmocnienie znaczenia biblioteki jako przestrzeni kulturotwórczej w mieście, wzbogacenie jej oferty o nowe działania, skierowane głównie do młodzieży i zachęcające do częstszego sięgania po książkę, a także wykazanie, że biblioteka jest miejscem, które nie powinno kojarzyć się tylko z wypożyczaniem książek i bezwzględną ciszą oraz aktywizacja lokalnej społeczności wokół biblioteki.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Projekt realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki 2018.

Patronat medialny nad projektem objęło Radio Koszalin,Goniec Ustecki ,Głos Pomorza i Kurier24.info.

Wszystkie zadania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Ustka.

 

 

Ludzie i wydarzenia

Warsztaty Dziennikarskie

"Złote Ust(k)a - znajdźmy wspólny język" - mobilna zespołowa gra miejska, wykorzystująca multimedialną platformę ActionTrack. Rozgrywki zespołowe, polegające na rozwiązywaniu umieszczonych w przestrzeni miejskiej zagadek językowych, dotyczących zarówno nowomowy, jak i archaizmów w różnych sferach języka, mają mieć charakter międzypokoleniowy oraz sprzyjać kooperacji młodzieży i seniorów we wspólnych badaniach nad polszczyzną.

Międzypokoleniowe dyktando przygotowane przez sekcję literacką Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy zmierzą się z tekstem naszpikowanym trudnościami ortograficznymi, a mistrzowie tej potyczki zostaną nagrodzeni. W imprezie (planowanej na około 200 uczestników), która odbędzie się w użyczonej nieodpłatnie sali usteckiego Kina Delfin, będą mogli wziąć udział wszyscy chętni. W przerwie - podczas sprawdzania dyktand przez specjalnie w tym celu powołaną komisję - przewidziane będą występy sekcji kabaretowej i wokalnej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jerzy Bralczyk

Istotną rolę w moim życiorysie odgrywa działalność popularyzatorska – w sferze poprawności języka, zwłaszcza publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa. Od lat służę konsultacjami różnym instytucjom, jestem zapraszany jako referent na wewnętrzne konferencje branżowe. Często bywam także ekspertem językowym w sprawach konfliktowych i jurorem w konkursach o charakterze językowym. Moje programy radiowe i telewizyjne, także skierowane do widzów i słuchaczy za granicą, miały i mają dość liczną publiczność. Wykładam w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jestem wiceprzewodniczącym Rady Języka Polskiego. - prof. Jerzy Bralczyk

Jerzy Bralczyk doktoryzował się w 1973, habilitował w 1986, a tytuł profesorski uzyskał w 2000 roku. Od 1999 wykłada na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest członkiem Rady Języka Polskiego od 1996 r., czyli od początku jej istnienia, a od 2003 zasiada w jej prezydium; w konsekwencji jest współodpowiedzialny m.in. za wszystkie uchwały ortograficzne Rady. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile.

W TVP Polonia prowadził cotygodniowy program "Mówi się" (od 2001 do 2007) oraz w TVN Lingua we wtorki i czwartki audycję "Na słówko". W Polskim Radiu prowadzi codzienną audycję "Słowo o słowie". Pisze również felietony dla miesięcznika „Wiedza i Życie”.
Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (1988) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998).

Agnieszka Frączek

Autorka wielu wspaniałych wierszy i opowiadań dla dzieci. Doktor habilitowana nauk humanistycznych, praktykująca (i teoretyzująca) leksykograf. Choć pewnie trudno w to uwierzyć, jej pasją są słowniki polsko-niemieckie – te najstarsze, często ponadtrzystuletnie, bada i opisuje, a te najnowsze - współtworzy. Wykłada wiedzę o języku. Na Uniwersytecie Warszawskim robi to całkiem poważnie, a w książkach dla młodych czytelników – całkiem niepoważnie. W salach wykładowych mówi o języku niemieckim, w książkach dla dzieci popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Choć jest urodzoną warszawianką, kiedy tylko może – niezależnie od pory roku czy pogody – ucieka z miasta. Razem z mężem, córką i zwierzyńcem, czyli wyżlicą Lotką i czterema przygarniętymi kotami. Tak, tak, czterema. Ale kiedy ktoś pyta: „Ojej! Naprawdę masz aż cztery koty?!”, odpowiada: „Nie. Tylko cztery.” Bo zwierząt wciąż jej mało...

Dariusz Rekosz

Dziennikarz, felietonista, satyryk i krytyk filmowy.
Studiował nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. Opuścił Katowice, aby podjąć pracę w Warszawie. Powodem były kłopoty z cenzurą, z którą miał do czynienia, pisząc jeszcze w „Studenckim Magazynie Reporterów”.
W latach 80. pracował w „Przeglądzie Technicznym”, został wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy Niezależnych. Od 1989 związany z „Gazetą Wyborczą” jako stały felietonista.
Autor książek, m.in. "Przewodnik po Polsce" (1991), "Najlepszy Ogórek czyli kalendarz na każdy rok" (2005), a także współautor publikacji "Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL" (1991).
W 2014, za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce, pielęgnowanie wartości, jakie legły u podstaw polskich przemian demokratycznych oraz za wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i przestrzeganie wysokich standardów w pracy dziennikarskiej, redakcyjnej i menadżerskiej, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Marcin Prusak

Dziennikarz Polskiego Radia Koszalin, wcześniej pracował w mediach drukowanych ("Dziennik Bałtycki", "Głos Pomorza", "Kurier Gazeta Pomorza") oraz w elektronicznych ("Radio Fama Słupsk", "Telewizja Kanał6"), publikował także w czasopismach m.in. "Mówią wieki", "Event Profit", "Prestiż – magazyn koszaliński". Laureat konkursu dla młodych dziennikarzy organizowanego przez tygodnik "Wprost" i Ambasadę Amerykańską. Z wykształcernia magister filologii polskiej, obecnie na studiach doktoranckich w Instytucie Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Reżyser historycznych filmów dokumentalnych: "Po ich trudzie pozostał tylko ślad" i "Ułani, ułani 2.0". Otrzymał stypendia dla twórców kultury: Prezydenta Miasta Słupska oraz dwukrotnie Marszałka Województwa Pomorskiego.

Dariusz Rekosz

Pisarz i animator kultury. Z wykształcenia informatyk, specjalista ds. turystyki i ekonomista. Autor serii książek detektywistycznych, pisanych z myślą o młodych czytelnikach, słuchowisk radiowych oraz scenariuszy filmowych. Był animatorem kultury w Muzeum Hansa Klossa, prowadził imprezy masowe między innymi na Kopcu Kościuszki w Krakowie oraz w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Honorowy Ambasador Literatury Dla Dzieci i Młodzieży, Kampanii Mama, Tata ... Myself? Otrzymał dwukrotnie (2010 i 2015) nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, przyznanej przez Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.

Michał Zawadka

Autor książek dla dzieci i młodzieży, założyciel wydawnictwa Mind and Dream, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, Mistrz Polski Przemówień Publicznych, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz polonistyki na kierunku Słowo na Ekranie, w Mowie i na Piśmie. W 2013 r. nominowany do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa Polskiej Sekcji IBBY, autor i twórca programów warsztatowych dla dzieci i młodzieży, aktor, konferansjer, lektor, copywriter.

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Miejskiej

Link do filmu:
FILM

Odnośnik do strony internetowej Muzeum Historii Polski

Odnośnik do strony internetowej poświęconej projektowi Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Odnośnik do strony internetowej Fundacji Orlen

Odnośnik do strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odnośnik do Instytutu Książki

Odnośnik do Programu Dyskusyjnych Klubów Książki

Odnośnik do Biblioteki Narodowej

Odnośnik do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Zakup nowości książkowych zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Odnośnik do strony internetowej miasta Ustka

Odnośnik do strony Visit Ustka - promujące miasto i atrakce

Odnośnik do strony internetowej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Odnośnik do Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix

Odnośnik do serwisu informacyjnego Głosu Pomorza

Goniec Ustecki

Odnośnik do strony internetowej Pitax.pl

Odnośnik do profilu Facebook biblioteki

Biblioteki Cyfrowe

Odnośnik do Biblioteki Cyfrowej Polona

Odnośnik do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej