#Młodzi Czytaja

Kolejna, trzecia już edycja projektu, którego celem jest wzmocnienie znaczenia biblioteki jako przestrzeni kulturotwórczej w mieście, wzbogacenie jej oferty o nowe działania, skierowane głównie do młodzieży i zachęcające do częstszego sięgania po książkę, a także wykreowanie biblioteki jako miejsca, które nie powinno kojarzyć się tylko z wypożyczaniem książek i bezwzględną ciszą oraz aktywizacja lokalnej społeczności wokół biblioteki.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Projekt realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki 2019.

Patronat medialny nad projektem objęło Radio KoszalinGoniec UsteckiGłos Pomorza i Kurier24.info.

Wszystkie zadania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Ustka.

 

 

Ludzie i wydarzenia

Anna Dziewit-Meller

Anna Dziewit-Meller Fot. Agata Grzybowska Agencja Gazeta

Kobieta wielu talentów: pisarka, dziennikarka, felietonistka, piosenkarka. Zadebiutowała powieścią "Disko" w 2012 roku, niezmienną popularnością cieszą się jej książki "Góra Tajget" oraz seria dla dzieci - "Damy, dziewuchy, dziewczyny ...". Wielokrotnie nagradzana, w szczególności za reportaże z podróży.

Paweł Graniak

Paweł Graniak

Autor scenariuszy, książek, game designer, projektant. Specjalizuje się w komunikacji wizualnej, grafice 2d i pracy z zakresu concept art. Prowadzi własne studio developerskie w którym projektuje gry - tworzy scenariusze, dialogi, fabuły, mechaniki, bestiariusze.

Krzysztof Piersa

Krzysztof Piersa

Pisarz, terapeuta, coach. Autor poradników "Komputerowy ćpun", "Trener Marzeń" oraz serii fantastycznej "Kosmiczne Bobry". Sam o sobie mówi: "Jestem astygmatykiem, dyslektykiem, dysortografikiem. Nie mam talentu pisarskiego, malarskiego ani aktorskiego. Mam kanał na YouTube, nagrywam rap, piszę książki, wygrywam zawody modelarskie rangi wojewódzkiej, a w wolnym czasie chodzę na siłownię i uczę się grać na pianinie. Nie ma czegoś takiego jak talent, lecz potrzeba i determinacja."

 

Michał Szulim

Michał Szulim

Artysta znany przede wszystkim ze swoich dokonań muzycznych - jest bowiem wokalistą zespołu Plateau, który gościliśmy w naszej bibliotece w ubiegłym roku. Jest jednak także dziennikarzem, doświadczonym podróżnikiem, twórcą audycji w Radiu dla Ciebie i autorem książki podróżniczej "Miejsce za miejscem. Podróże małe i duże", której dotyczyć będzie spotkanie.

2. Usteckie Potyczki Ortograficzne

Druga edycja międzypokoleniowego dyktanda przygotowane przez mgr Annę Polonis - polonistkę ze Szkoły Podstawowej w Słonowicach. Motywem przewodnim tegorocznych potyczek będzie podróż. Uczestnicy zmierzą się z tekstem naszpikowanym trudnościami ortograficznymi, a mistrzowie - zostaną nagrodzeni. Impreza będzie realizowana w partnerstwie z Kinem Delfin w Ustce, w którym odbędą się potyczki.

Warsztaty kaligrafii

Tej japońskiej sztuki pięknego pisania znaków nauczy nas pracownik Szkoły Języków Orientalnych Matsuri z Gdańska. Poza wymiarem estetycznym kaligrafia ma również wiele innych zalet: poprawia koncentrację, cierpliwość, uwrażliwia, wycisza i rozwija tak zwaną małą motorykę.

Warsztaty kamishibai

Kamishibai to sztuka Papierowego Teatru - opowiadania, czytania i współuczestnictwa. Warsztaty dotyczące tej fascynującej przygody poprowadzą szkoleniowcy z wydawnictwa Tibum z Katowic, którzy jako pierwsi w Polsce rozpoczęli wydawanie oryginalnych, tworzonych zgodnie z ideą Kamishibai książek w formie ilustrowanych kart narracyjnych.

Festiwal Origami

W partnerstwie ze słuchaczkami Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będziemy tworzyć papierowe zwierzęta i kwiaty, które po zakończeniu zajęć wyeksponujemy na wystawie.