#Młodzi Czytaja

Kolejna, trzecia już edycja projektu, którego celem jest wzmocnienie znaczenia biblioteki jako przestrzeni kulturotwórczej w mieście, wzbogacenie jej oferty o nowe działania, skierowane głównie do młodzieży i zachęcające do częstszego sięgania po książkę, a także wykreowanie biblioteki jako miejsca, które nie powinno kojarzyć się tylko z wypożyczaniem książek i bezwzględną ciszą oraz aktywizacja lokalnej społeczności wokół biblioteki.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Projekt realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki 2019.

Patronat medialny nad projektem objęło Radio KoszalinGoniec UsteckiGłos Pomorza i Kurier24.info.

Wszystkie zadania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Ustka.

 

 

Ludzie i wydarzenia

Anna Dziewit-Meller Fot. Agata Grzybowska Agencja Gazeta

Kobieta wielu talentów: pisarka, dziennikarka, felietonistka, piosenkarka. Zadebiutowała powieścią "Disko" w 2012 roku, niezmienną popularnością cieszą się jej książki "Góra Tajget" oraz seria dla dzieci - "Damy, dziewuchy, dziewczyny ...". Wielokrotnie nagradzana, w szczególności za reportaże z podróży.

Paweł Graniak

Autor scenariuszy, książek, game designer, projektant. Specjalizuje się w komunikacji wizualnej, grafice 2d i pracy z zakresu concept art. Prowadzi własne studio developerskie w którym projektuje gry - tworzy scenariusze, dialogi, fabuły, mechaniki, bestiariusze.

Krzysztof Piersa

Pisarz, terapeuta, coach. Autor poradników "Komputerowy ćpun", "Trener Marzeń" oraz serii fantastycznej "Kosmiczne Bobry". Sam o sobie mówi: "Jestem astygmatykiem, dyslektykiem, dysortografikiem. Nie mam talentu pisarskiego, malarskiego ani aktorskiego. Mam kanał na YouTube, nagrywam rap, piszę książki, wygrywam zawody modelarskie rangi wojewódzkiej, a w wolnym czasie chodzę na siłownię i uczę się grać na pianinie. Nie ma czegoś takiego jak talent, lecz potrzeba i determinacja."

 

Michał Szulim

Artysta znany przede wszystkim ze swoich dokonań muzycznych - jest bowiem wokalistą zespołu Plateau, który gościliśmy w naszej bibliotece w ubiegłym roku. Jest jednak także dziennikarzem, doświadczonym podróżnikiem, twórcą audycji w Radiu dla Ciebie i autorem książki podróżniczej "Miejsce za miejscem. Podróże małe i duże", której dotyczyć będzie spotkanie.

Druga edycja międzypokoleniowego dyktanda przygotowane przez mgr Annę Polonis - polonistkę ze Szkoły Podstawowej w Słonowicach. Motywem przewodnim tegorocznych potyczek będzie podróż. Uczestnicy zmierzą się z tekstem naszpikowanym trudnościami ortograficznymi, a mistrzowie - zostaną nagrodzeni. Impreza będzie realizowana w partnerstwie z Kinem Delfin w Ustce, w którym odbędą się potyczki.

Tej japońskiej sztuki pięknego pisania znaków nauczy nas pracownik Szkoły Języków Orientalnych Matsuri z Gdańska. Poza wymiarem estetycznym kaligrafia ma również wiele innych zalet: poprawia koncentrację, cierpliwość, uwrażliwia, wycisza i rozwija tak zwaną małą motorykę.

Kamishibai to sztuka Papierowego Teatru - opowiadania, czytania i współuczestnictwa. Warsztaty dotyczące tej fascynującej przygody poprowadzą szkoleniowcy z wydawnictwa Tibum z Katowic, którzy jako pierwsi w Polsce rozpoczęli wydawanie oryginalnych, tworzonych zgodnie z ideą Kamishibai książek w formie ilustrowanych kart narracyjnych.

W partnerstwie ze słuchaczkami Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będziemy tworzyć papierowe zwierzęta i kwiaty, które po zakończeniu zajęć wyeksponujemy na wystawie.

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Miejskiej

Link do filmu:
FILM

Odnośnik do strony internetowej Muzeum Historii Polski

Odnośnik do strony internetowej poświęconej projektowi Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Odnośnik do strony internetowej Fundacji Orlen

Odnośnik do strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odnośnik do Instytutu Książki

Odnośnik do Programu Dyskusyjnych Klubów Książki

Odnośnik do Biblioteki Narodowej

Odnośnik do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Zakup nowości książkowych zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Odnośnik do strony internetowej miasta Ustka

Odnośnik do strony Visit Ustka - promujące miasto i atrakce

Odnośnik do strony internetowej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Odnośnik do Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix

Odnośnik do serwisu informacyjnego Głosu Pomorza

Goniec Ustecki

Odnośnik do strony internetowej Pitax.pl

Odnośnik do profilu Facebook biblioteki

Biblioteki Cyfrowe

Odnośnik do Biblioteki Cyfrowej Polona

Odnośnik do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej