ks. Jan Turkiel

Ks. profesor Jan Turkiel od wielu lat związany jest z Instytutem Filologii Polskiej, gdzie prowadzi zajęcia z Biblii w kulturze literackiej, etyki i historii filozofii. Urodził się w 1953 r. w Prokopowiczach koło Grodna. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie Paryżu, a magisterium z teologii uzyskał na KUL-u w Lublinie na podstawie pracy Człowiek proch (afar, homer) ziemi w Księgach Mądrościowych ST. W roku 1978 otrzymał święcenia kapłańskie i został wikariuszem w parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela w Ustce.

Przez następne lata wykładał teologię biblijną, homiletykę, język grecki i język hebrajski w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. W 1984 r. obronił na KUL-u pracę doktorską pt. Stworzenie człowieka przez Boga jako motyw życia etycznego w Księgach Mądrościowych ST, której promotorem był ks. prof. dr hab. Marian Filipiak.

Oprócz pracy dydaktycznej Ksiądz Profesor pełnił liczne funkcje administracyjno-kościelne: był prefektem studiów w WSD w Koszalinie, Kanonikiem Gremialnym w Koszalinie, rektorem Wyższego Instytutu Wiedzy Religijnej w tym mieście oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Koszalinie. Jest także redaktorem kwartalnika „Koszalińsko-Kołobrzeskie Wiadomości Diecezjalne” oraz redaktorem programów katolickich w Polskim Radio i TV w Koszalinie. W roku 1995 został proboszczem parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela w Ustce. W tym samym roku powołano go na dziekana Dekanatu Ustka.
W październiku ubiegłego roku uchwałą Rady Wydziału Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie został doktorem habilitowanym na podstawie rozprawy Przewodnik po Księdze Syracha αύτός, οί, τίς, τίυι. Profesor Turkiel jest też autorem wielu artykułów z dziedziny teologii biblijnej; w kręgu jego zainteresowań znajdują się przede wszystkim księgi Starego Testamentu.

(„Dialog Akademicki” nr 25)

Laureat nagrody Ambasador Ustki w dziedzinie kultura za 2009 r
b_190_140_16777215_00_images_stories_literatura_turkiel_1.jpg b_190_140_16777215_00_images_stories_literatura_turkiel_2.jpg

b_140_190_16777215_00_images_stories_literatura_turkiel_3.jpg