ks. Jan Turkiel

Ks. profesor Jan Turkiel od wielu lat związany jest z Instytutem Filologii Polskiej, gdzie prowadzi zajęcia z Biblii w kulturze literackiej, etyki i historii filozofii. Urodził się w 1953 r. w Prokopowiczach koło Grodna. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie Paryżu, a magisterium z teologii uzyskał na KUL-u w Lublinie na podstawie pracy Człowiek proch (afar, homer) ziemi w Księgach Mądrościowych ST. W roku 1978 otrzymał święcenia kapłańskie i został wikariuszem w parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela w Ustce.

Przez następne lata wykładał teologię biblijną, homiletykę, język grecki i język hebrajski w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. W 1984 r. obronił na KUL-u pracę doktorską pt. Stworzenie człowieka przez Boga jako motyw życia etycznego w Księgach Mądrościowych ST, której promotorem był ks. prof. dr hab. Marian Filipiak.

Oprócz pracy dydaktycznej Ksiądz Profesor pełnił liczne funkcje administracyjno-kościelne: był prefektem studiów w WSD w Koszalinie, Kanonikiem Gremialnym w Koszalinie, rektorem Wyższego Instytutu Wiedzy Religijnej w tym mieście oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Koszalinie. Jest także redaktorem kwartalnika „Koszalińsko-Kołobrzeskie Wiadomości Diecezjalne” oraz redaktorem programów katolickich w Polskim Radio i TV w Koszalinie. W roku 1995 został proboszczem parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela w Ustce. W tym samym roku powołano go na dziekana Dekanatu Ustka.
W październiku ubiegłego roku uchwałą Rady Wydziału Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie został doktorem habilitowanym na podstawie rozprawy Przewodnik po Księdze Syracha αύτός, οί, τίς, τίυι. Profesor Turkiel jest też autorem wielu artykułów z dziedziny teologii biblijnej; w kręgu jego zainteresowań znajdują się przede wszystkim księgi Starego Testamentu.

(„Dialog Akademicki” nr 25)

             Laureat nagrody Ambasador Ustki w dziedzinie kultura za 2009 r
b_190_140_16777215_00_images_stories_literatura_turkiel_1.jpg b_190_140_16777215_00_images_stories_literatura_turkiel_2.jpg


b_140_190_16777215_00_images_stories_literatura_turkiel_3.jpg

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Miejskiej

Link do filmu:
FILM

Odnośnik do strony internetowej Muzeum Historii Polski

Odnośnik do strony internetowej poświęconej projektowi Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Odnośnik do strony internetowej Fundacji Orlen

Odnośnik do strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odnośnik do Instytutu Książki

Odnośnik do Programu Dyskusyjnych Klubów Książki

Odnośnik do Biblioteki Narodowej

Odnośnik do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Zakup nowości książkowych zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Odnośnik do strony internetowej miasta Ustka

Odnośnik do strony Visit Ustka - promujące miasto i atrakce

Odnośnik do strony internetowej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Odnośnik do Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix

Odnośnik do serwisu informacyjnego Głosu Pomorza

Goniec Ustecki

Odnośnik do strony internetowej Pitax.pl

Odnośnik do profilu Facebook biblioteki

Biblioteki Cyfrowe

Odnośnik do Biblioteki Cyfrowej Polona

Odnośnik do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej