Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych
Że teorie spiskowe mają się dobrze i ciągle powstają nowe mogliśmy się przekonać dyskutując, na kwietniowym spotkaniu, o książce Tomasza Stawiszyńskiego „ Co robić przed końcem świata”.
Autor klarownie i zajmująco pisze o tym, co na pierwszy rzut oka niewidoczne, o nowych dziwnych trendach społecznych i zjawiskach nie zawsze do końca zrozumiałych. Zachęca nas do rozwagi, dystansu, niespiesznej analizy zmieniającego się w zawrotnym tempie świata.
Następne spotkanie odbędzie się 22 maja. Dyskutować będziemy o książce Jacka Komudy pt.: „Zawisza. Czarne krzyże”.
Pozdrawiamy Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik
RODZINNE ZAJĘCIA WIELKANOCNE
"Na ile sposobów można ozdobić wielkanocne jajka? Na wiele, bardzo wiele. No bo tak: można je pomalować na jeden kolor albo we wzorki, można okleić jajka kolorową włóczką, sznureczkiem, a nawet piórkami."
My do ozdabiania jajek potrzebowaliśmy: szpileczek, cekinów, tasiemek, flamastrów i Rodziców🙂
Życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych, ugotowanych jajek na twardo i malujcie na nich różne esy-floresy😀
Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim
W ramach XXXI Pomorskiej Wiosny Literackiej gościliśmy dzisiaj Marcina Szczygielskiego. Pisarza, dramaturga, grafika, autora popularnych książek dla dorosłych i wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży. Laureata m.in. Nagrody Literackiej m. st. Warszawy "Klątwa dziewiątych urodzin", trzykrotnego zwycięzcę Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren "Czarny Młyn", "Arka Czasu", "Teatr Niewidzialnych Dzieci", czterokrotnego laureata konkursu Książka IBBY "Omega", "Klątwa dziewiątych urodzin", "Serce Neftydy", "Antosia w bezkresie" oraz dwukrotnego zwycięzcę konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka "Bez piątej klepki" i "Pomylony narzeczony". Za powieść "Teatr Niewidzialnych Dzieci" otrzymał Nagrodę Czytelników w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego, a jego powieść "Arka Czasu" w Austrii została wybrana przez Jury der Jungen Leser na dziecięcą Książkę Roku 2015. Za całokształt twórczości literackiej autor został uhonorowany nagrodą literacką Guliwer w Krainie Olbrzymów oraz brązowym medalem Gloria Artis. W 2016 roku odbyła się premiera filmowej adaptacji jego książki "Za niebieskimi drzwiami", a w 2021 roku do kin trafiła ekranizacja "Czarnego Młyna". Powieści Marcina Szczygielskiego przekładane były dotąd na języki: bułgarski, hiszpański, łużycki, macedoński, niemiecki, serbski, rosyjski i ukraiński.
W trakcie spotkania autor zorganizował konkurs - przeczytał fragment swojej książki "Teatr Niewidzialnych Dzieci" i zadał pytanie dotyczące jego treści. Uczestnik, który odpowiedział najszybciej, otrzymał nagrodę w postaci książki autora.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce.
Marcin Szczygielski z wielką pasją opowiadał o swojej twórczości, ulubionych książkach i bohaterach. Zdradził nam przepis jak napisać bestseller dla dzieci i młodzieży. Na zakończenie otrzymaliśmy autografy i dedykacje w książkach zakupionych przez uczestników.
Bogusław Janiczak - spotkanie autorskie
Tworzy poezję, opowiadania, powieści (obyczajowe i kryminalne), sztuki teatralne, piosenki i muzykę. Twórca wszechstronny. Darłowianin, kapitan żeglugi wielkiej, związany z morzem od ponad 50 lat. Bogusław Janiczak. Bardzo dziękujemy za inspirującą rozmowę o pracy na morzu, jej trudach, blaskach i cieniach, o książkach, które pisane na statkach pod wieloma banderami, dziś, w imponującej liczbie, trafiają do czytelników.
"W klimatach dawnej Ustki" - spotkanie
Bardzo cieszy fakt, że spotkania "W klimatach dawnej Ustki" przyciągają tak liczną, zaangażowaną publiczność - zarówno tę "stacjonarną", jak i obecną online. Temat usteckich podwórek wywołał niejeden uśmiech i przywołał wspomnienia, pamięć zapachów pracowni zegarmistrza czy smak drożdżówek z serem w ogródku jordanowskim. Było o miejscach, które upodobała sobie Anna Iwaszkiewiczowa, o jej perypetiach poszukiwania lekarza dla chorych na szkarlatynę dzieci, "ustkańskich" zachwytach żony polskiego poety.
Wspominaliśmy szewca Łysiaka, ukwiecone ogrody i mnóstwo zieleni, małpkę kapucynkę - sezonową atrakcję, wysiadywanie na podwórkach w gronie sąsiadów - każdy na swoim meblu, lody Pingwin przedsiębiorczych Borowiaków. A materiał wyczerpany został w 30 procentach 🙂 Dziękujemy Państwu za uczestnictwo. Miłce Rzeczkowskiej za niezłomność i zaangażowanie w przygotowanie tych pasjonujących spotkań ❤️.