Drukuj

"CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE,
SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE"
- czyli najciekawsze zakątki naszego kraju.

"... Chodzi o zachęcenie Polaków do podróżowania po Polsce, poznawania jej przyrody, zabytków, tradycji.
...Zapewniam, że nie musimy mieć kompleksów, bo uroda naszego kraju nie ustępuje tej ze świata. Zatem - w drogę!"

(E.Dzikowska)

lodka.gif

b_140_180_16777215_00_images_stories_aktualnosci_podroz_50_cudow_pomorza.jpg

50 cudów Pomorza

Książka zoastała oparta na cyklu 50 zeszytów, które Gazeta Wyborcza na Pomorzy publikowała przed kilku laty. Materiał został poddany modyfikacjom – uzupełniony o nowe atrakcje turystyczne woj. pomorskiego. W książce przedstawione zostały miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, z których region może być dumny. Oprócz rysu historycznego i opisu miejsca czy zabytku, w wydawnictwie znalazły się aktualne informacje praktycznych: jak dojechać, w jakich godzinach zwiedzać, ile kosztują bilety itp.

 

b_120_180_16777215_00_images_stories_aktualnosci_podroz_poziemislupskie.jpg

Wojtkiewicz Ireneusz - Rowerem po ziemi słupskiej

"Nadmorski przewodnik rowerowy" Ireneusza Wojtkiewicza (pierwsze wydanie ukazało się pod tytułem "Rowerem po ziemi słupskiej") ukazał się w gdyńskim wydawnictwie "Region". Jego autor, dziennikarz ze Słupska, od lat penetruje na rowerze okolice Słupska i Ustki. To za jego sprawą powstał jeden z pierwszych w Polsce szlaków rowerowych - słynny "szlak zwiniętych torów" z Ustki do Rowów na którym od kilku lat co roku odbywa się ogólnopolski rajd rowerowy. Nie bez znaczenia jest współpraca autora z Klubem Turystyki Rowerowej "Bezkres" z Ustki - wymiana informacji i wspólne doświadczenia zaowocowały powstaniem przewodnika rowerowego na przyzwoitym poziomie.

Zakres przewodnika obejmuje fragment Pomorza Środkowego, od Jarosławca na zachodzie i Dębnicy Kaszubskiej na południu, po Łebę na zachodzie. Dla cyklisty jest to teren wprost wymarzony - liczne boczne drogi i leśne dukty oraz dziesiątki atrakcji "krainy w kratę" zapewniają idealne warunki do uprawiania turystyki kolarskiej. Autor zaproponował 15 tras rowerowych o łącznej długości niemal 600 kilometrów. Poprowadził je bezpiecznymi, bocznymi, często polnymi lub leśnymi drogami. Umożliwiają one odwiedziny kilkudziesięciu interesujących miejscowości, zabytków architektury, techniki, itp. oraz Słowińskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Słupi, obszarów chronionego krajobrazu pod Ustką i kilku rezerwatów przyrody. Co szczególnie ważne - trasy są "dla ludzi". Nie są przeznaczone ani dla rowerzystów z przypadku, którzy "puchną" po 10 kilometrze, ani też dla maratończyków czy przełajowców. Wszystkie mają od 40 do 70 kilometrów i poprowadzone są w terenie dostępnym dla każdego roweru.

Opisy tras są bardzo dokładne, nakreślone według schematu kilometrowego (z dokładnością do dziesięciu metrów!) - znać, że autor osobiście przejechał każdy opisany kilometr. Obok wskazówek terenowych w opisie każdej trasy znajdziemy pisane z dużą znajomością rzeczy obszerne informacje krajoznawcze. Całość wzbogaca indeks geograficzny oraz napisany z lekkim przymrużeniem oka słowniczek ABC, czyli "Alfabet Bałamutnego Cyklisty". W połączeniu z dobrą mapą terenu (np. "Ziemią Kaszubską", "Parkiem Krajobrazowym Doliny Słupi" czy wojskowymi "setkami" - arkuszami "Łeba" i "Słupsk") - przewodnik ten świetnie sprawdzi się w terenie. Przydatny będzie nie tylko dla cyklisty - może go wykorzystać nawet piechur.

 

b_120_180_16777215_00_images_stories_aktualnosci_podroz_pomorze_zachodnie_i_srodek.jpgKucharski Bogdan, Kosacki Jerzy M. - Pomorze Zachodnie i Środkowe

"Pomorze Zachodnie i Środkowe" jest kolejnym, 10. już tytułem z serii "14 przewodników po dużych regionach Polski". Książka obejmuje teren woj. zachodniopomorskiego i część sąsiednich. Przewodnik zawiera opisy kilkudziesięciu miast, setek wsi, oraz wszystkich najciekawszych znajdujących się na Pomorzu obiektów architektonicznych i fizjograficznych. Opisane są trzy parki narodowe: Drawieński, Słowiański i Woliński. Tekst ilustrują rysunki i rzuty ciekawych obiektów zabytkowych, plany miast, schematy i mapki tras. Na końcu książki znajduje się skorowidz, w którym zamieszczone są dane dotyczące noclegów i obsługi ruchu turystycznego.

 

b_140_180_16777215_00_images_stories_aktualnosci_podroz_zubilewicz.jpg

Zubilewicz Tomasz - Polska na pogodę i niepogodę

Tomasz Zubilewicz o swojej książce: "Jestem gadułą. Producenci telewizyjni mają ze mną problem, ponieważ zwykle mam do powiedzenia więcej, aniżeli przewiduje czas antenowy. Podobnie było w szkole, kiedy pracując jako nauczyciel geografii, starałem się przekazać uczniom jak najwięcej dodatkowych informacji. Także w swoich prognozach pogody nie mówię wyłącznie o chmurach, ciśnieniu czy wietrze. Zawsze próbuję znaleźć jakąś ciekawostkę. Widz lubi być wyróżniony, chciałbym, aby Czytelnik odniósł takie samo wrażenie po przerzuceniu choćby kilku kartek mojej książki. Kiedy dostałem propozycję opisania miejsc, które znam, lubię i polecam innym, nie zastanawiałem się długo, żywot książki jest dłuższy niż wspomnienie ulotnego przekazu telewizyjnego. Poza tym można po nią sięgnąć w wolnej chwili, bez względu na pogodę... Przygotowania do każdego urlopu zaczynam od odpowiedniej lektury. Zanim wybiorę się w jakieś miejsce, wiem już o nim dość dużo i planuję warianty wycieczek na pogodę lub niepogodę. W książce zawarłem wiele informacji z dziedziny meteo. My, Polacy, możemy rozmawiać o pogodzie bez końca, zatem warto pogłębiać swoją wiedzę na ten temat. Cieszę się również, że na światło dzienne wyjdzie sporo moich telewizyjnych przygód. Zapewniam, że nie opisywała ich jeszcze żadna kolorowa gazeta".

 

b_140_180_16777215_00_images_stories_aktualnosci_podroz_groch-i-kapusta.jpgDzikowska Elżbieta - Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce! Tom 1

Polacy mogą teraz wędrować po świecie. Zmniejszyło się jednak ich zainteresowanie własnym krajem. Telewizyjny program Elżbiety Dzikowskiej "Groch i kapusta", który pokazuje Polakom ich Ojczyznę, spotkał się z serdecznym przyjęciem. Autorka napisała więc książkę, która ma zachęcać do podróżowania po Polsce, poznawania jej przyrody, zabytków, a także ciekawych, pełnych pasji ludzi.

 

b_140_180_16777215_00_images_stories_aktualnosci_podroz_polska-wedlug-czejarka.jpg

Czejarek Romane - Polska Według Czejarka

"Polska według Czejarka” to przewodnik po niezwykłych miejscach w naszym kraju. To wyprawa tropami tajemnic, zagadek, ciekawostek oraz niewyjaśnionych historii, które warto poznać.
Autor książki jest znanym dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Od ponad 20 lat z mikrofonem i aparatem fotograficznym w ręku przemierza Polskę, tropiąc historię oraz odnajdując miejsca, o których próżno szukać informacji w typowych przewodnikach. Romek wie, gdzie ukryte są magiczne piramidy, w którym muzeum wisi portret najpiękniejszej kobiety, potrafi też wskazać tajne przejścia, krypty i grobowce, o których wiedzą tylko wtajemniczeni. Zna tajemnice polskich templariuszy, zagadki II wojny światowej oraz opowieści o duchach, plotki o skandalach i... pikantnych historiach skrywanych skrzętnie od lat. Ma też wielu dobrych znajomych w różnych regionach Polski, którzy pomagają mu trafić tam, gdzie nie dotarli jeszcze inni.

 

b_140_180_16777215_00_images_stories_aktualnosci_podroz_wakacje-z-duchami.jpgPodgórska Joanna, Podgórski Artur - Wakacje z duchami

Przewodnik autorów Polityki, Joanny i Artura Podgórskich po pięknych, często mało znanych zamkach w Polsce, w których można nocować i które mogą być doskonałą bazą wypadową w ciekawą okolicę.

 

 

 

 

b_140_180_16777215_00_images_stories_aktualnosci_podroz_polska-na-rowerze.jpg

"Polskę na rowerze” rozpoczyna rozdział dotyczący wyboru sprzętu, bezpieczeństwa, techniki jazdy. Dzięki niemu początkujący rowerzysta odpowiednio przygotuje się do aktywnego wypoczynku, a potem wybierze dopasowaną do umiejętności i zainteresowań trasę rowerowej wycieczki.

Przewodnik zawiera 52 trasy zgrupowane według klucza geograficznego w rozdziałach: Pomorze, Mazury i Suwalszczyzna, Wielkopolska, Mazowsze, Podlasie, Małopolska, Dolny Śląsk, Lubelszczyzna i Roztocze, Górny Śląsk, Góry.

Każda trasa występuje w wersji trudnej, przeznaczonej dla zaawansowanych rowerzystów, i łatwej, skierowanej do rodzin lub weekendowych miłośników rowerowej turystyki. Pierwsza z nich oznaczona jest w tekście, w kilometrażu, na rozkładanej mapie i na wykresie kolorem czerwonym, druga - niebieskim. Trasa niebieska biegnie w łatwiejszym terenie, jest prostsza technicznie, krótsza i wreszcie zakłada dłuższe i częstsze postoje. Dodatkowo każda trasa zawiera uzupełniające warianty przejazdu ze względu na ciekawe ukształtowanie terenu, walory krajobrazowe lub też zabytki. Dzięki temu rozwiązaniu rowerzysta, zależnie od stopnia zaawansowania, może wybrać odpowiednią wycieczkę.

Informacje o przebiegu tras uzupełniają opisy zabytków i atrakcji turystycznych, z których najciekawsze przedstawiono na barwnych zdjęciach. Wybrane atrakcje turystyczne zostały zaznaczone na rozkładanych mapach tras.