Witold Lubiniecki

b_150_100_16777215_00_images_stories_artysci_lubiniecki_1.jpg

Urodzony w 1940 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1964 roku w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego.

Brał udział w 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. w Danii, Niemczech, Jugosławii, Holandii, Szwecji, Włoszech. Zaprezentował 32 wystawy indywidualne w kraju i w Niemczech.

Prace w zbiorach muzealnych (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Muzeum Miejskim w Kappeln w Niemczech), licznych BWA – m. in. w Słupsku, Koszalinie, Opolu – oraz w kolekcjach instytucji (m. in. Bank Handlowy SA, Tow. Leasingowe „Quantum” Słupsk) i prywatnych.

Laureat wielu nagród w konkursach środowiskowych oraz drugiej nagrody w konkursie malarstwa marynistycznego w Fiera di Ostellato we Włoszech. Za działalność artystyczną i społeczną Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Laureat nagrody ministra kultury i sztuki, trzykrotnie wyróżniony nagrodą wojewody słupskiego. Uhonorowany odznaką „Za zasługi dla województwa słupskiego” i „Zasłużony działacz kultury”, stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Fotografię traktuje jako hobby rejestrujące obrazy "inaczej".

Ustka w fotografii artysty malarza to przede wszystkim morze w jego przeróżnych stanach i nastrojach, od klimatów zimowych, poprzez wiosenne przebudzenie przyrody, do monotonni bezwietrznego lata. To nadmorskie zmierzchy i poranki, zasypiające w porcie kutry, słońce kryjące się za horyzontem jak rozżarzona kula. To morze najbardziej urokliwe.

b_126_112_16777215_00_images_stories_artysci_lubiniecki_Lubiniecki1.jpg b_130_108_16777215_00_images_stories_artysci_lubiniecki_Lubiniecki2.jpg
b_134_108_16777215_00_images_stories_artysci_lubiniecki_Lubiniecki3.jpg b_134_108_16777215_00_images_stories_artysci_lubiniecki_Lubiniecki4.jpg

Z katalogu do wystawy w Toruniu (2005 r.)

Mijają lata – zostają obrazy

Obrazy tworzą ludzie wrażliwi na piękno i niepokorni wobec zastanych reguł estetycznych. W dzisiejszych czasach funkcjonują bardzo swobodne reguły interpretacji sztuki, a wywołanie szoku i skandal artystyczny , to najszybsza droga do kariery i sławy. Często występuje brak znajomości warsztatu, a bezkompromisowość nie poparta wiedzą i talentem produkuje bezwartościowe twory. Mając to na uwadze z pełną świadomością obracam się w kręgu realizmu, gloryfikując świat przyrody pełen ładu i doskonałości. Studiując naturę i przetwarzając ją w obrazy, tworzę własną wizję i pogląd na życie, jego wartość oraz sens istnienia. Natomiast mój koronny temat morza przypomina o kruchości i maleńkości człowieka wobec potęgi żywiołu i praw rządzących światem.

Witold Lubiniecki

Wywiad zamieszczony w czasopiśmie "Zbliżenia"

Witold Lubiniecki - Lotofoty - Norwegia

Jubileusz - 1 luty 2010 rok.

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Miejskiej

Odnośnik do strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odnośnik do strony internetowej miasta Ustka

Odnośnik do strony internetowej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Odnośnik do serwisu informacyjnego Głosu Pomorza

Goniec Ustecki

Odnośnik do strony internetowej Polskiego Radia Koszalin

Odnośnik do Biblioteki Narodowej

Odnośnik do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Zakup nowości książkowych zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Odnośnik do Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix

Odnośnik do programu Równać Szanse

Odnośnik do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Odnośnik do Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży

Odnośnik do Instytutu Książki

Odnośnik do Programu Dyskusyjnych Klubów Książki

Odnośnik do Biblioteki Cyfrowej Polona

Odnośnik do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej

Odnośnik do profilu Facebook biblioteki

Morpol S.A.


EMPEC Spółka z o.o. w Ustce


Usteckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.


WODOCIĄGI USTKA Sp. z o.o.


Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Ustce


"Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Ustce


Bank Spółdzielczy w Ustce