Kazimierz Cebula

b_199_135_16777215_00_images_stories_artysci_cebula_fot1.jpgUrodzony w 1935 roku w Złotnikach Kujawskich. W 1956 ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy. W lipcu tegoż roku osiedlił się w Kołobrzegu. Był współzałożycielem
i członkiem grupy poetycko - plastycznej "Reda" oraz grupy plastycznej p.n. "Grupa Kołobrzeg". Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Od roku 1970 aż do chwili rozwiązania Związku w 1983 roku, był prezesem Okręgu Koszalińsko-Słupskiego ZPAP Członek Ogólnopolskiego Komitetu Legalizacji ZPAP w roku 1989. Inicjator wznowienia działalności Związku na Środkowym Wybrzeżu. W roku 1990 za zasługi dla środowiska mianowany prezesem honorowym Okręgu ZPAP w Koszalinie. Pracuje twórczo od 1956 roku. Uprawia malarstwo, rzeźbę oraz sztukę użytkową, jest rzeczoznawcą szuki współczesnej MKiS. Wystawia w kraju i za granicą, Swój dorobek prezentował na 67 wystawach indywidualnych, licznych wystawach zbiorowych i konkursach. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień. Jego obrazy znajdują sią w zbiorach muzealnych, między innymi:

Muzeum im. L. Wyczółkowskiego - Bydgoszcz, KTSK - Koszalin, Muzeum Pomorza Zachodniego - Szczecin, Ministerstwo Kultury i Sztuki Warszawa, Muzeum Pomorza Środkowego - Słupsk, Muzeum Okręgowe -Koszalin, Galeria Sztuki Współczesnej - Kołobrzeg, Dom Sanatoryjny IKAR- Kołobrzeg, Prezydium Rady Ministrów - Warszawa, Muzeum Narodowe - Warszawa, Galeria'90 - Nebikon (Szwajcaria), Hotel Dec - Enkhuizen (Holandia), Muzeum Polskie w Rapperswil (Szwajcaria) oraz w zbiorach prywatnych:

Polsce, Anglii, Niemczech, Słowacji, Czechach, Danii, Szwecji, Finlandii, Kanadzie, Norwegii, Hiszpanii, Bułgarii, Francji, Szwajcarii. Jubileusz 40-lecia pracy twórczej oraz swoich związków z morzem i kulturą regionu obchodził w 1997 roku. (Galeria Andre)

b_159_135_16777215_00_images_stories_artysci_cebula_15.jpg b_112_135_16777215_00_images_stories_artysci_cebula_16.jpg
b_155_135_16777215_00_images_stories_artysci_cebula_17.jpg b_111_135_16777215_00_images_stories_artysci_cebula_18.jpg

Artykuł

Kazimierz Cebula zmarł w marcu 2010 r.

Odnośnik do programu Równać Szanse

Odnośnik do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności