Piotr Piątak

piotr_piatak

Od urodzenia jestem związany z Ustką. Jest to małe, urokliwe miasto, gdzie można odpocząć po trudach związanych z pracą zawodową i poświęcić się twórczości literackiej.

Do moich pierwszych prób pisania wykorzystywałem maszynę do pisania. Z przyjemnością wsłuchiwałem się w charakterystyczny stukot i odgłos przesuwanego bębna. Później przyszedł czas na rękopisy. Dostęp do komputerów i drukarek był wówczas mocno ograniczony. Dodatkowo, nie można było mieć zaufania do trwałości zapisów na dyskietkach.

Najwięcej opowiadań napisałem w czasie nauki w szkole średniej oraz na studiach, które odbywałem w Toruniu. Z tego okresu mam czarny neneser, a w nim ekspresyjne grafiki, dyskietki, rękopisy opowiadań i pierwsze wydruki, m.in.: „Wędrowiec”,„Wieczorna wichura”, „Przez morza, ku Słońcu”, „Podróż w zaświaty”. Jest to przysłowiowa szuflada, do której schowałem owoce młodzieńczego buntu.

Na sam debiut literacki musiałem poczekać kilkadziesiąt lat. Uparłem się, aby ten cel zrealizować w wieku 33 lat, z uwagi na szczególny charakter cyfry 3 w moim życiu. Opublikowałem pierwszą książkę „Rachunek sumienia”. W kolejnym roku wydana została „Ostatnia szansa”. W międzyczasie pisałem prace zgłaszane na konkursy literackie i zostałem finalistą jednego z nich zgłosiwszy opowiadanie „Dzień zero”.

W 2015 roku rozpocząłem pisanie opowiadania wraz z użytkownikami jednego z portali społecznościowych, w ramach projektu „(S)twórca”. W tym celu stworzona została grupa tematyczna liczącą ponad 100 osób, w tym kilkudziesięciu czytelników regularnie głosujących na wybór dalszego ciągu opowiadania. Pierwszym opowiadaniem powstałym w ramach tejże grupy było „Fatum”.

Z pozycji książkowych aktualnie przygotowuję „Podróż w zaświaty”. Powieść ta bazuje na opowiadaniu mojego autorstwa, jednakże fabuła została rozbudowana i uporządkowana w sposób pozwalający na stworzenie kilkuczęściowego dzieła. Przedstawiana podróż w zaświaty pozwoli na przedstawienie wizji nieba, piekła, czyśćca oraz odwiecznej walki sił dobra i zła o ludzkie dusze.

Uogólniając praktykowany przeze mnie gatunek literacki można go nazwać fantastyką psychologiczną. W moim centrum zainteresowania zawsze był i będzie człowiek oraz analizowanie jego uczuć i sposobu postępowania w różnych, czasami zaskakujących sytuacjach.

Piotr Piątak

b_140_190_16777215_00_images_stories_literatura_piatak_rachunek_sumienia.jpg b_140_190_16777215_00_images_stories_literatura_piatak_ostatnia_szansa.jpg

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Miejskiej

Odnośnik do strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odnośnik do strony internetowej miasta Ustka

Odnośnik do strony internetowej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Odnośnik do serwisu informacyjnego Głosu Pomorza

Goniec Ustecki

Odnośnik do strony internetowej Polskiego Radia Koszalin

Odnośnik do Biblioteki Narodowej

Odnośnik do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Zakup nowości książkowych zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Odnośnik do Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix

Odnośnik do programu Równać Szanse

Odnośnik do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Odnośnik do Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży

Odnośnik do Instytutu Książki

Odnośnik do Programu Dyskusyjnych Klubów Książki

Odnośnik do Biblioteki Cyfrowej Polona

Odnośnik do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej

Odnośnik do profilu Facebook biblioteki

EMPEC Spółka z o.o. w Ustce


Usteckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.


WODOCIĄGI USTKA Sp. z o.o.


Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Ustce


"Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Ustce


Bank Spółdzielczy w Ustce