Pierwszą książką, którą omawiałyśmy na pierwszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w 2018 roku był "Motyl" Lisy Genovy. Autorka jest doktorem nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii oraz pisarką, która z racji zawodu porusza w swoich książkach tematykę medyczną. "Motyl" był jej bardzo udanym debiutem utrzymującym się przez ponad pół roku na liście bestsellerów "New York Timesa".
Pozycja ta porusza bardzo trudny temat - chorobę Alzhaimera. Obok nomenklatury medycznej, która nie razi w tekście są tu opisane uczucia głównej bohaterki - Alice i jej najbliższych. Niewątpliwie walorem książki jest prosty, łatwy język oraz to, że jest ona napisana z punktu widzenia Alice - osoby, która choruje na tę straszną chorobę. Główną bohaterkę poznajemy jako 50-letnią kobietę, wykładowczynię na Uniwersytecie Harvarda, posiadającą doktorat i specjalizującą się w psychologii kognitywnej. Razem z nią zauważamy drobne zaniki pamięci i trudności w orientacji. Gdy decyduje się na wizytę u lekarza oraz badania słyszy diagnozę - Alzhaimer o tzw. wczesnym początku. Razem z Alice doznajemy szoku jak jest to możliwe u młodej, czynnej zawodowo kobiety. Poznajemy jej zmagania z chorobą - jej niepewność i strach, a także bardzo szybki postęp choroby. Obserwujemy reakcję rodziny oraz znajomych i próby radzenia sobie z rzeczywistością jej najbliższych.
Książka wywołała w naszym gronie dyskusję o postrzeganiu osób chorych w społeczeństwie, a także o ich bezradności i powolnym uzależnianiu się od pomocy i opieki innych ludzi.
Tytuł ten przypadł wszystkim do gustu i uświadomił nam jak trudno jest zdiagnozować Alzhaimera. Jak łatwo przeoczyć początkowe sygnały choroby zganiając na zmęczenie, wiek czy inne dolegliwości. Zgodnie stwierdziłyśmy, że jest to jedna z lepszych pozycji, które czytałyśmy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i będziemy ją polecać każdemu zainteresowanemu!

Następne spotkanie odbędzie się 14 lutego. Omawiać będziemy "Nie przeproszę, że urodziłam" Karoliny Domagalskiej.

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 10 stycznia 2018 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 10 stycznia 2018 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych z 10 stycznia 2018 roku.