W tym miesiącu dyskutowałyśmy o książce Anny Kaszubskiej i Zargan Nasordinovej „186 szwów”.
Jest to przejmujący opis walki matki o przeżycie swoje i swoich dzieci w trakcie II wojny w Czeczeni. Obraz wojny widziany oczami kobiety, która stara się przetrwać wszystkimi znanymi sposobami. Wreszcie jest to zapis konfliktu zbrojnego, który niespecjalnie przykuwał naszą uwagę, gdy pojawiały się o nim wzmianki w telewizji. „186 szwów” to także historia pięknej przyjaźni dwóch kobiet, które dzieli wszystko: język, religia, narodowość, kultura, poglądy i doświadczenia, a łączy tylko samotne macierzyństwo i choroba.
Poznajemy Zargan już w Polsce, gdzie mimo stresu pourazowego stara ułożyć życie sobie i trójce chorych dzieci. Czeczenka snuje swoją opowieść między kolejnymi szklankami gorącej, mocnej i słodkiej herbaty. Opowiada o trudnym wyborze- które z dzieci ma przeżyć o tym, że człowiek jest w stanie znieść każdy ból, ale nie do zniesienia jest dla matki pytanie dziecka dziecka:” Dlaczego nie ma nic do jedzenia?” Wstrząsająca jest informacja skąd wzięło się tytułowych 186 szwów. .
Książka wywołana dyskusję o uchodźcach, ich prawach i warunkach, w jakich powinni mieszkać. Jak można poradzić sobie z widmem wojny, które towarzyszy na co dzień. Rozmawiałyśmy także o sile matczynej miłości, która jest w stanie przenosić przysłowiowe góry.
Następne spotkanie odbędzie się 8 marca. Rozmawiać będziemy o opowiadaniach Alice Munro.

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.
O czym zawiadamiają moderatorki DKK - Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 lutego 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 lutego 2017 roku. Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubi Książki dla Dorosłych z 8 lutego 2017 roku.

Odnośnik do programu Równać Szanse

Odnośnik do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności