Na pierwszym spotkaniu w tym roku dyskutowałyśmy o reportażu Włodzimierza Nowaka pt.: "Niemiec". Książka opowiada losy Zygfryda Kapeli. Pół Polaka i pół Niemca, który przez całe życie próbował uciec z Polski do RFN. Z racji pochodzenia od samego początku musiał udowadniać, że jest Polakiem. Pierwszą ucieczkę uskutecznił w wieku 12 lat. Próbował dostać się do RFN, bo tam wyjechała jego ukochana babci. Jako dorosły człowiek wstępuje do wojska do WOP-u, do Solidarności i partii. Wszystko to ma mu pomóc w wyjechaniu z kraju. Robi wszystko by osiągnąć cel. Udaje mu się to w 1988 roku, kiedy całą rodziną tuż przed świętami przekracza granicę maluchem. Stwierdziłyśmy, że Kapela to taki archetyp Polaka czasów komunizmu- kombinator, trochę ofiara, trochę sprawca, trochę bohater.

Następne spotkanie odbędzie się 12 lutego. Dyskutować będziemy o książce Jan - Philippa Sendkera pt.:" Sztuka słyszenia bicia serca".

Jednocześnie nadal zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.

O czym zawiadamiają moderatorki DKK-

Weronika Głowacka