Na pierwszym spotkaniu po wakacjach dyskutowaliśmy o książce Marcina Jacoby pt.: "Chiny. Bez makijażu." Bardzo się ucieszyłyśmy, gdyż tematyka przyciągnęła nowe osoby na nasze spotkanie.

Autor jest sinologiem, więc o Chinach wie prawie wszystko. Książka została napisana prostym, zrozumiałym językiem dzięki czemu czyta się ją bardzo dobrze. Jest ona podzielona na pięć części: Tożsamość, Ludzie, Polityka, Gospodarka i Społeczeństwo oraz Chiny dla Polaka. Każda z części pozwala z różnej perspektywy przyjrzeć się Państwu Środka. Dla mniej wtajemniczonego czytelnika jest rewelacyjnym kompendium wiedzy i pozwala zrozumieć ten kraj.

Dyskutowaliśmy o różnych aspektach. Między innymi Chinach jako olbrzymiej fabryce produkującej rzeczy, które potem są dostępne dosłownie wszędzie. Zastanawialiśmy się czy jest możliwa ucieczka przed tzw. "chińszczyzną". Sporą dyskusję wywołała też rola kobiet w społeczeństwie oraz to jak sami Chińczycy postrzegają siebie i swój kraj. Następne spotkanie odbędzie się 9 października. Będziemy dyskutować o książce Delii Ephron pt.: "Siracusa".

Jednocześnie nadal zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dołączyć do naszej przesympatycznej grupy.

O czym zawiadamiają moderatorki DKK-

Weronika Głowacka

Monika Ogrodnik

Wakacyjne podroze po literaturze Wakacyjne podroze po literaturze Wakacyjne podroze po literaturze