Szanowna Pani / Szanowny Panie

Biblioteka Miejska w Ustce przetwarza Pani/Pana dane osobowe w zbiorach danych wynikających z obowiązku ich prowadzenia na mocy przepisów prawa.
Administratorem Danych jest Biblioteka Miejska w Ustce, 76-270 Ustka ul. Kopernika 22. W każdej sprawie dotyczącej Państwa danych osobowych można się skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych  – którym u Administratora jest Alicja Jachowicz za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych znajdujących się w zbiorach danych przetwarzanych przez Bibliotekę Miejską w Ustce jest art. 6 ust 1 lit. c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Oznacza to, że Pani/Pana dane będą przetwarzane w celu wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze danych.
Pani/Pana dane mogą być przekazywane jedynie podmiotom mającym podstawę prawną otrzymania takich informacji.
Dane osobowe będą przetwarzane przez czas wskazany w przepisach prawa ze szczególnym uwzględnieniem ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do tych danych i ich sprostowania, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy prawa.
Pani/Pana dane nie będą podlegały automatyzacji podejmowania decyzji oraz nie będą profilowane, a także nie są przekazywane do państw trzecich.

Patriotzym Jutra

Celem projektu jest upamiętnienie losów komandora Franciszka Dąbrowskiego - bohatera obrony Westerplatte we wrześniu 1939 roku, który po ogłoszeniu kapitulacji Westerplatte szedł do niewoli na czele swoich żołnierzy. Po powrocie z obozów jenieckich powrócił do Polski, by osiedlić się w Ustce, gdzie - jako pierwszy komendant - budował polską jednostkę wojskową. Poprzez realizację projektu - nagranie filmu o bohaterze II wojny światowej, związanego z Ustką, rozbudzimy w młodzieży głód wiedzy historycznej, dotyczącej Ustki na tle historii całego kraju. Przypomnimy postać komandora Franciszka Dąbrowskiego, "odkłamiemy" wiersz K.I. Gałczyńskiego, którego na pamięć uczą się pokolenia, utrwalającego w świadomości Polaków, że obrońcy "prosto do nieba czwórkami szli". Zaświadczymy, że nie wszyscy zginęli, a żyli i pracowali jeszcze długo po wojnie. Dodatkowym atutem projektu jest wizyta studyjna w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Lędowie, której celem będzie zapoznanie się z zasobami Izby Pamięci. Ponadto młodzież obejrzy monodram i uczestniczyć będzie w warsztatach Fundacji Banina pt.: "Kolorowa czyli biało-czerwona", dotyczących patriotyzmu. Zaproponujemy młodzieży atrakcyjne warsztaty - niezbędne do realizacji filmu.

 • Warsztat historyczny obejmować będzie: przekrojową wiedzę na temat historii Polski okresu międzywojennego; życiorysu Dąbrowskiego w kontekście jego służby w latach międzywojennych oraz jego udziału w obronie Westerplatte. Zajęcia uzupełni wywiad nagrany przez p. Marcina Barnowskiego z p. Cyniakiem - ustczaninem, służącym pod dowództwem komandora.
  Prowadzący - historyk i pasjonat historii naszego miasta - Marcin Barnowski.
 • Warsztaty dziennikarskie z elementami scenopisarstwa i reżyserii, podczas których omówione zostaną podstawowe gatunki dziennikarskie. Młodzież dowie się jak poprowadzić "śledztwo dziennikarskie" w sprawie wydarzeń minionych lat, pozna techniki wyboru i weryfikacji źródeł historycznych, zapisanych w dokumentach przez świadków wydarzeń. Ponadto będzie ćwiczyć m. in. umiejętność pisania prostych informacji, przeprowadzania i pisania wywiadów, reportaży i fotoreportaży, a także sposobów komponowania i budowy informacji filmowych (jak przygotowanie wstępne do pisania scenariusza i scenopisu filmu dokumentalnego).
  Warsztaty poprowadzi Marcin Prusak, doświadczony dziennikarz, który pracował w telewizji oraz realizował filmy dokumentalne. Zajęcia będą dotyczyły umiejętności pisania scenariusza filmu dokumentalnego.
 • Warsztaty filmowe, podczas których uczestnicy poznają podstawy filmowania, budowania scenariusza oraz "myślenia montażem" podczas realizacji filmu. Dokument wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania do rejestracji materiału, ale także właściwych reakcji na planie, na którym młodzież nie odgrywa ról, a jest niezależnym przewodnikiem po temacie, który chce zobrazować.
  Warsztaty poprowadzi Bogusław Matuszkiewicz, doświadczony w pracy z młodzieżą przy realizacji filmu dokumentalnego.

Osoby zaangażowane w realizację projektu (oprócz kadry bibliotekarzy Biblioteki Miejskiej w Ustce):

 • Marcin Prusak - koordynator merytoryczny projektu - dziennikarz PR Koszalin; publikował m. in. w miesięczniku "Mówią Wieki", laureat konkursu dla młodych dziennikarzy, mgr filologii polskiej, obecnie na studiach doktoranckich na kierunku historia, stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego na realizację filmu dokumentalnego.
 • Marcin Barnowski - historyk, prowadzi warsztaty historyczne. Inicjator stworzenia lokalnego miesięcznika „Za burtą” i dwutygodnika „Na fali”, w których zainicjował publikacje dotyczące historii Ustki i jej okolic. Autor serii książkowej: "Opowieści starej Ustki", "Boskie cygara. Sterowce z Jezierzyc", "Twierdza Ustka. Bunkry i ciekawostki militarne".
 • Bogusław Matuszkiewicz – dziennikarz-dokumentalista i filmowiec telewizyjny. Twórca ok. 70 filmów dokumentalnych, historycznych i edukacyjnych (dla Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, skansenów etnograficznych w Klukach i Swołowie). Prowadził warsztaty filmowe i wykonywał filmy z młodzieżą w ramach cyklu projektów "Młodzi na tropach historii" (Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra").

Partnerzy projektu:

 • Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
 • Ustka na fali - Wydział Promocji Urzędu Miasta oraz Wydział Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu
 • Park Historii Twierdza Ustka
 • Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku
 • Towarzystwo Przyjaciół Ustki
 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Ustce
 • Kino Delfin

Patroni medialni:

 • Głos Pomorza
 • Goniec Ustecki
 • TV Słupsk
 • Radio Koszalin
 • www.kurier24.info

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Logo MHP Logo Słupska Logo Ustka Logo BM Ustka

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Miejskiej

Odnośnik do strony internetowej Muzeum Historii Polski

Odnośnik do strony internetowej poświęconej projektowi Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Odnośnik do strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odnośnik do Instytutu Książki

Odnośnik do Programu Dyskusyjnych Klubów Książki

Odnośnik do Biblioteki Narodowej

Odnośnik do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Zakup nowości książkowych zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Odnośnik do strony internetowej miasta Ustka

Odnośnik do strony internetowej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Odnośnik do Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix

Odnośnik do serwisu informacyjnego Głosu Pomorza

Goniec Ustecki

Odnośnik do strony internetowej Polskiego Radia Koszalin

Odnośnik do profilu Facebook biblioteki

EMPEC Spółka z o.o. w Ustce


Usteckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.


WODOCIĄGI USTKA Sp. z o.o.


Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Ustce


"Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Ustce


Bank Spółdzielczy w Ustce

Biblioteki Cyfrowe

Odnośnik do Biblioteki Cyfrowej Polona

Odnośnik do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej