Okładka książki Wojna bogów - Stężała Tomasz

Na początku XIII wieku pogranicze polsko-pruskie staje się areną coraz gwałtowniejszych walk. Na rozbite na dzielnice piastowskie księstwa coraz częściej i energiczniej najeżdżają nie tylko Prusowie, ale i Jaćwingowie oraz Litwini. Z drugiej strony, ambitni władcy, jak gdański Świętopełk, prowadzą coraz aktywniejszą akcję chrystianizacyjną na pograniczu, pragnąc nie tylko zasłużyć na zbawienie, ale i zdobyć bogate terytoria.

Kolejnym graczem w batalii o bogactwa, ziemie i dusze są teutońscy rycerze z Zakonu Najświętszej Marii Panny, którzy w obliczu widocznej klęski w Ziemi Świętej, rzucają coraz większe siły do walki o zdobycie dla siebie miejsca na dzikiej północy.

Rok 1237 jest przełomowym w tej krwawej grze. Statki z krzyżowcami oraz osadnikami lądują nad brzegami rzeki Ilfing, by zająć nowe terytoria i rozpocząć nowe życie.

Tomasz Stężała, opierając się jak zwykle na źródłach historycznych i archeologicznych, wprowadza czytelnika w wielowątkową opowieść o dniach, które w decydujący sposób wpłynęły także na nasz dzisiejszy świat. Pełne życia postacie, sugestywne opisy, pełne dramatyzmu sceny walk, zaskakujące zwroty akcji, stylizowany i barwny język przeniosą Cię, czytelniku, w odległe czasy, w których nie tylko ludzie, ale i bogowie ze sobą walczyli.